29 - 09 - 2014

Państwo a imigracja – wzrasta zjawisko migracji


Rośnie liczba cudzoziemców, którzy według danych MSW, próbują przekroczyć granicę państwa. W 2013 r. na granicach Polski zatrzymano o 16 procent więcej imigrantów niż rok wcześniej. Są tego głównie dwie przyczyny, mające na tym polu bezpośredni związek z aktywnością instytucji o nazwie „państwo”.

Przyczyna pierwsza – ogólnoświatowa. Imigracja jest przede wszystkim wynikiem ucieczki ludzi przed konfliktami, jakie wywoływane są w różnych częściach świata głównie przez walczące o swoje strefy wpływów państwa. Ryzyko utraty życia i chęć unormowania swojej sytuacji popychają wielu mieszkańców naszego globu do czasami wręcz desperackich kroków, które wiążą się z ucieczką ze stref objętych walkami zbrojnymi. Zdecydowana większość ludzi chce po prostu żyć i pracować w pokoju. Niestety, przywódcy państw lub zbrojne frakcje, które posiadają ambicje sprawowania władzy i dążą do jej przejęcia, mają pod tym względem inne zamiary.

Powód drugi – polski. Władze państwa nad Wisłą ułatwiły ostatniego czasu znacząco pobyt cudzoziemców na terytorium Polski. To z pewnością zachęca migrujących ludzi do obierania Polski, jako celu swojej wędrówki, nawet jeśli zamierzają oni przebywać tutaj tylko przejazdem, gdyż o wiele bardziej atrakcyjne wydają się im inne europejskie kraje. „Dodatkową trudność stanowi nadużywanie procedur umożliwiających pobyt na terytorium Polski” – wskazuje sam raport MSW. W rekordowym pod względem migrowania do Polski osób – roku 2013 – odnotowano znaczny wzrost nadużywania przepisów dotyczących uzyskania statusu uchodźcy w Polsce.

„Zjawisko to dotyczyło przede wszystkim obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej. Nielegalni migranci, w szczególności Wietnamczycy, napływali do Polski przez tzw. zieloną granicę. Najczęściej do ich przerzutu wykorzystywany był kierunek ukraiński i litewski” – można przeczytać we wspomnianym raporcie.

Autor: TeO

Na podstawie: PAP


kategorie: Kraj,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych