20 - 09 - 2014

Rolnicy z Bretanii podpalają budynki


Ponad setka francuskich rolników zniszczyła wczoraj siedziby rolniczego ubezpieczenia społecznego (MSA) i urząd podatkowy w miejscowości Morlaix w Bretanii (północno-zachodnia Francja).

Przed siedzibą MSA rolnicy wysypali stertę warzyw, a następnie zdewastowali budynek podpalając go przy wykorzystaniu starych opon i palet. Wyrazili w ten sposób protest przeciwko niskiej cenie zakupu, wysokim podatkom i biurokracji.

Demonstranci udali się godzinę później pod siedzibę urzędu podatkowego w centrum Morlaix. Znowu wyrzucili stertę warzyw oraz tym razem nawóz, zdewastowali budynek od środka i również go podpalili. Nowy budynek został całkowicie zniszczony. W mieście nie było podczas zamieszek żadnej policji, a strażacy mieli utrudnione zadanie przy gaszeniu budynków ze względu na zastawienie ich ciągnikami.

Na koniec rolnicy udali sie na autostradę, gdzie również wysypali warzywa, blokując ruch do głównego miasta w regionie – Brest.

Burmistrz Morlaix, Agnes Le Brun, przyznała, że powinna potępić zachowanie rolników, ale równocześnie rozumie ich postawę, wynikającą z frustracji osób, które „rozpoczynają każdy dzień z myślą, że będą pracować za mały dochód lub bez zarobku, a nawet ze stratą”. Burmistrz zauważyła, że „liczne skargi rolników w różnych przypadkach nie odnosiły najmniejszego rezultatu – liczni urzędnicy nie chcieli z nimi rozmawiać”.

Przedstawiciel unii lokalnych rolników, cytowany przez „Le Monde”, powiedział, że obiecuje się uproszczenie procedur administracyjnych, ale w rzeczywistości dzieje się odwrotnie. „Ponieważ Paryż nie jest w stanie uprościć procedur biurokratycznych, możemy, w sojuszu z innymi gałęziami gospodarki Bretanii, szukać rozwiązań sami, nawet jeśli władze będą reagować negatywnie” – wspomina cytowana przez gazetę osoba.

Autor: Wojciech Bratek


kategorie: Świat,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych