19 - 09 - 2014

1 października protest górników w Warszawie


1 października związkowcy przeprowadzą w Warszawie protest. Według zapowiedzi powinno demonstrować nawet kilka tysięcy górników. Powodem protestu jest przekonanie związkowców, że plan naprawczy dla górnictwa działa w rzeczywistości na niekorzyść całego sektora górniczego.

Data nie jest przypadkowa, bo na 1 października zaplanowano tzw. expose nowej premier Ewy Kopacz. Załogi oczekują od nas zdecydowanych działań. Na pewno będzie demonstracja kilku tysięcy górników w Warszawie, gdzie chcemy wysłuchać expose pani premier, i gdzie chcemy pokazać, że problem górnictwa nie został rozwiązany – powiedział wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.

Co stanowi istotę problemu? Spór o funkcjonowanie górnictwa w oparciu o z góry ustalony plan naprawczy na lata 2014-2020, którego są co najmniej dwie wizje – związkowa i ta, którą podtrzymuje kierownictwo spółki Kompanii Węglowej.

Związkowcy uważają, że plan, który zakłada stopniowe rozdrabnianie, rozdzielanie i wyprzedaż majątku Kompanii Węglowej spowoduje upadek górnictwa. Szansy upatrują w konsolidacji górnictwa, które zyska wpływ na import, ceny i zbyt. Zarząd KW posiada jednak inną wizję i nie zgadza się z tą argumentacją. Władze spółki zapowiedziały, że będą nadal wdrażały plan restrukturyzacji, którego celem ma być „przywrócenie płynności finansowej”. Plan ten zakłada również wyprzedaż kopalń.

Sytuacja w górnictwie staje się coraz bardziej napięta. W środę w Sosnowcu i Katowicach odbyła się manifestacja górników z sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. Kopalnia ta ma zakończyć wydobycie pod koniec września. Pojawiają się plany jej sprzedaży.

Autor: Filip Niedzielski


kategorie: Kraj,
Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych