18 - 09 - 2014

Oriana Fallaci bez swojej ulicy w Rzymie


Rzymscy przedstawiciele klasy rządzącej zasiadający w radzie miejskiej nie zgodzili się co do tego, aby jedną z ulic nazwać imieniem Oriany Fallaci, znanej włoskiej dziennikarki i przeciwniczki zjawiska „islamizacji Europy”, która zmarła 15 września 2006 r.

Oriana Fallaci słynęła z odwagi i jasno określonego światopoglądu. Trudno się temu jednak dziwić, skoro wychowywała się w warunkach wojny. Zapewne po rodzicach odziedziczyła odwagę, postawę nacechowaną wysokim morale i surowymi zasadami, postawę pełną dumy i godności. Jej ojciec był założycielem jednej z włoskich grup oporu przeciwko hitlerowcom okupującym Włochy. Jako młoda dziewczyna brała czynny udział w tej walce. Dziennikarstwem zajęła się w latach 50., kiedy relacjonowała rewolucję na Węgrzech w 1956 r. W roku 1967 wyjechała jako korespondentka wojenna do Wietnamu, by następnie relacjonować wydarzenia wojenne z takich krajów, jak Pakistan i Indie, przebywając również na Bliskim Wschodzie.

Spory rozgłos w świecie dziennikarskim przyniosły jej wywiady, jakie przeprowadziła z m.in. z Jaserem Arafatem, ajatollahem Chomeinim, Muammarem Kaddafim, Indirą Gandhi, Henrym Kissingerem, z Willym Brandtem i Goldą Meir. Szczególnie wywiad z Chomeinim odbił się szerokim medialnym echem. Był to czas po wybuchu rewolucji islamskiej w Iranie, dlatego rzeczą niebywałą było, że ajatollah w ogóle zgodził się rozmawiać z kobietą. Nie wzruszona tym Fallaci złamała islamski zwyczaj. Przed Chomeinim musiała wystąpić w chuście zakrywającej całą jej postać, od stóp do głów. W trakcie wywiadu ajatollah powiedział, że w jego kraju panuje wolność sumienia i myślenia. Fallaci zaczęła drążyć temat i wyciągnęła od Chomeiniego wyznanie, że wolność jest tak wielka, że kobiety mogą – gdyby tylko chciały – chodzić po ulicach irańskich miast bez czarczaf. W tym momencie Oriana Fallaci zerwała się na równe nogi i zrzuciła chustę z okrzykiem: „Znudziła mi się ta wasza ścierka!”. Chomeini był podobno tak wstrząśnięty, że został wyprowadzony z pomieszczenia, gdzie odbywał się wywiad. O dziwo – ajatollah wrócił i dokończył rozmowę.

Walka o godność człowieka połączona z krytyką islamu stała się wyróżnikiem dziennikarstwa i publicystyki Oriany Fallaci po zamachach z 11 września 2001 r. Od tego momentu rozpoczęła się jej prywatna walka, którą prowadziła z sądami wielu krajów, stawiając też czoła protestom ze strony lewicowców wszelkich odcieni oraz groźbom i nawoływaniom środowisk islamskich do pozbawienia jej życia.

Tak silna i stanowcza kobieta nie zaprzestał jednak wygłaszania swoich poglądów, twierdząc wprost, że obecne przeobrażenia demograficzne w Europie są w rzeczywistości „odwrotną krucjatą”, gdzie rolę kolonizatora odgrywają wyznawcy islamu. Oriana nie wierzyła w jego umiarkowaną wersję, tłumacząc, że taka religia zawsze będzie przejawiać fundamentalistyczne i ekspansywne skłonności. Według niej grozi to w przyszłości eliminacją wartości, które legły u podstaw formułowania się kultury europejskiej, szanującej wolność wyznania i swobody obywatelskie.

Na tej płaszczyźnie Oriana Fallaci poddawała również krytyce politykę multikulturalizmu, słusznie dowodząc, że poniosła ona totalną porażkę, a to z racji niechęci do asymilacji i przyjmowania europejskich standardów życia przez imigrantów spoza Europy. Jej publicystyka zawiera także opis mentalności Europejczyków, postrzeganych przez dziennikarkę jako ludzi oderwanych od korzeni i nie szanujących swojej historii.

Oriana Fallaci przegrała swą długotrwałą walkę z rakiem.

Ostatnie głosowanie na posiedzeniu rady miasta Rzym o nazwanie ulicy imieniem Oriany Fallaci było burzliwe. Stosowny wniosek złożył radny centroprawicy. Podpisały się pod nim osoby reprezentujące wszystkie ugrupowania. W głosowaniu przeciwko wnioskowi wystąpili jednak centrolewicowcy i postkomuniści, którym oficjalnie nie spodobało się sformułowanie zawarte w petycji: „Według pisarki z Florencji będziemy świadkami planowanej próby podjęcia przez świat muzułmański islamizacji Zachodu opartej na tym, co stanowi jej zdaniem struktury nośne Koranu”.  

G.Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych