12 - 09 - 2014

Społecznościowiec nr 1 – fragmenty


Społecznościowiec – antysystemowy i niezależny głos sponarchistyczny – nadal dostępny. Jeśli jesteś aktywistą, a nie tylko ulicznikiem, musisz to przeczytać! Polecaj też lemingom – oni tego nie zniosą. Poniżej krótkie fragmenty wybranych artykułów.    

Rozmowa z przedstawicielem międzynarodowego ruchu narodnickiego „Wola Ludu”

(...) Po pierwsze, prawdziwa suwerenność narodu będzie możliwa jedynie pod warunkiem eliminacji „klasy uprzywilejowanej”, o której mówisz. „Klasy uprzywilejowane” pojawiają się tam i wtedy, gdzie i kiedy środki produkcji są odebrane pracownikowi i nie jest on pełnoprawnym właścicielem przedsiębiorstwa, równoprawnym uczestnikiem dystrybucji dochodu z wytwarzanego produktu.

Dlatego, w odpowiedzi na Twoje pierwsze pytanie, mówiąc o przekazaniu władzy absolutnej Radom Narodowym podkreślamy, że prosta redystrybucja uprawnień nadzorujących pod nieobecność publicznej kontroli nad środkami produkcji i zasobami naturalnymi, nie zagwarantuje wdrożenia zasady demokracji (suwerenności narodu).

W przypadku likwidacji instytucji biurokracji państwowej (zastąpienia jej przez Rady) i kapitalistycznego ustroju gospodarczego znika większość warunków koniecznych dla zaistnienia ryzyka przekształcenia Rad Narodowych, o którym mówisz. (...)

Buty nie idą w parze z alkoholem

(...) Tak, jak nie wyobrażam sobie życia bez czytania książek, prasy i artykułów, tak też trudno mi sobie wyobrazić plan dnia, który nie uwzględnia regularnego przewalania sztangi. I tak, jak nie wyobrażam sobie przynajmniej pięciu dniu w tygodniu na siłowni, tak czuję, że obrastam tłuszczem, gdy za oknem jest ładna pogoda, a ja nie robię użytku ze swoich mocno pofatygowanych butów do biegania. Że dziura pod podeszwą i popękane? No i co z tego!? Może kupiłbym i lepsze, i nowsze, takie wyglancowane kolorowe biegóweczki jak z reklamy, w których widuję wystrojone paniusie-biegaczki, ale pomimo umiłowania sportu są jeszcze wydatki na działalność społeczną.

Działajmy charytatywnie

(...) Każdy z nas ma szanse pomóc osobom znajdującym się w bardzo niekomfortowej sytuacji materialnej i nie tylko. W ostatnich kilku latach organizowanych jest coraz więcej akcji charytatywnych, coraz częściej z inicjatywy polskich kibiców. Ta grupa społeczeństwa, tak bezczelnie atakowana przez media głównego nurtu, poświęca wiele czasu i chęci, by pomóc domom dziecka, dzieciom ciężko chorym, domom samotnej matki, polskim kombatantom na Kresach czy też schroniskom dla bezdomnych zwierząt. (...)

Inicjatywa własna potrzebna od zaraz

(...) Jako naród czy społeczności lokalne nie dorośliśmy jeszcze do samodecydowania o sobie, pozostawiając bieg spraw publicznych osobom, które korzystając z naszego przyzwolenia, decydują o naszych sprawach nawet wbrew naszej woli. I nie powinniśmy się temu dziwić, gdyż stanem naturalnym jest korzystanie przez te osoby z naszego przyzwolenia na ich rządzenie się. Politycy, członkowie partii, instytucje państwowe, rady dzielnic, osiedli, spółdzielni – wszystkie te grupy i instytucje przejęły i wciąż przejmują ten zakres kompetencji, które my, jako namiastka narodu i niezorganizowane obywatelsko społeczeństwo, odpuściliśmy. (...)    

Pomiędzy ideałem a taktyką

(...) Ideał na przyszłość – pozbycie się państwowego pasera i jego haraczu, taktyka na teraźniejszość – obrona usług publicznych, które choć finansowane z kieszeni obywateli, ulegają degradacji w rękach państwowych zarządców. W ramach taktyki nie może obejść się również bez ciągłego podkreślania konieczności wydatkowania środków publicznych, czyli obywatelskich, zgodnie z wolą samych obywateli. Tego wymagałaby sprawiedliwość, użyteczność (bo to ludzie, a nie urzędnik najlepiej wiedzą na co wydawać swoje pieniądze) i wola przejmowania społecznej kontroli nad sferą usług publicznych w ramach drążenia systemu państwowego. Im więcej będziemy wydzierać paserowi jego kompetencji, tym bliżej uspołecznionego ideału. (...)kategorie: Artykuły,
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych