31 - 08 - 2014

List otwarty od bośniackiego ruchu antyautorytarnego do towarzyszy z Ukrainy


Drodzy towarzysze,

Wiecie o tym, że od początku konfliktu na Majdanie macie pełne poparcie ze strony bośniackiego socjalistycznego ruchu przeciwnego władzy autorytarnej. I to nie uległo zmianie, nawet przez chwilę nie kwestionowano waszej walki. Upłynęło dużo czasu od naszego ostatniego publicznego wsparcia dla walki grup przeciwnych władzy autorytarnej i narodu ukraińskiego, więc wiele rzeczy uległo zmianie, i tym razem mówimy w imieniu bośniackich Lutowych Buntowników. Ale nie tylko – większość Bośniaków identyfikuje się z Ukraińcami i rozumie ich walkę.

Wiemy, że jest to bardzo trudna sytuacja i bardzo trudny wybór. Niektórzy towarzysze zgłosili się na ochotnika i zaciągnęli do ATO, inni walczą odmiennymi metodami, jeszcze inni zostali w domach, będąc po prostu zdezorientowanymi całym tym szaleństwem. Szanujemy każdy wybrany rodzaj walki i decyzję każdego z Was czy iść na wojnę, czy zostać w domu. Jednakże Wasze wybory doprowadziły do istotnych konfliktów wewnątrz ruchu, nie tylko w Europie Wschodniej, ale też na szerszym gruncie. Sytuacja Ukrainy mogła być egzaminem, oblanym przez wielu lewicowców, których uważaliśmy za szczerych towarzyszy.

Ale! Mamy wojnę! I jak na każdej wojnie, maski opadają z buntowników, wojowników i towarzyszy. Musimy zdać sobie sprawę, że antyfaszyzm i anarchizm to słowa, których użyć może każdy, więc musimy zwracać uwagę na czyny, a nie na słowa. Nie każdy antyfaszysta jest nim naprawdę, i nie każdy antyfaszysta jest naszym towarzyszem.

To jest pierwsza rana odniesiona na wojnie, ale nie umrzemy z jej powodu!

Wiele grup patrzy jedynie na jeden – zachodni – imperializm, nie rozumieją sytuacji Ukrainy i uważają, że świat działa na zasadach jednego imperializmu, ponieważ takie oszukiwanie samego siebie jest potrzebne ich tchórzliwym sercom, które nie potrafią zaakceptować faktu, że dla wolnego społeczeństwa opartego na solidarności, samoorganizacji i wzajemnej pomocy musimy walczyć na froncie po obu stronach. Tak wiele grup antyfaszystowskich i lewicowych zdecydowało się dumnie wymachiwać swoim pseudo-antyimperializmem, razem z rosyjskimi faszystami i separatystami, próbując wyśmiewać walkę narodu ukraińskiego z rosyjskim imperialistycznym butem, dystansując się od anarchistów i antyfaszystów, którzy brali udział w wydarzeniach na Majdanie i twierdząc, że są niczym innym, jak faszystami.  Próbowali izolować, dyskredytować, banalizować i osłabiać walkę anarchistycznych towarzyszy na Majdanie i dystansować się od tej akcji ramię w ramię z rosyjskimi faszystami, ruchem czetników, Berkutem, KGB i Kościołem prawosławnym. Z powodzeniem przełknęli serię fałszywych zapewnień dokonywanych przez prorosyjskie media i srali tam, gdzie mogli. Komu potrzebni imperialiści, skoro mamy takich „towarzyszy”?

Nie wszyscy antyfaszyści mają dobre pomysły, tak jak nie wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi wyznającymi takie same wartości.

Prowadzimy wojnę! A na wojnie normalnym jest, że nasi „przyjaciele” stają się naszymi wrogami.

Nie powinniście wstydzić się waszej walki. Ani też myśleć, że podzielenie się „ruchu” jest druzgocące. Wojna nigdy się nie toczy tylko przeciwko tym u władzy i tym w mundurach. Wojna jest wszędzie.

Będziemy popierać Waszą walkę przeciwko imperialistycznym ambicjom, tak zwanemu „powstaniu ludowemu”, które ma wszelkie cechy Rewolucji Kłód i szczere elementy rosyjskiego imperializmu i faszyzmu – tak długo, jak zdajecie sobie sprawę, że Wasza walka nie jest jedynie walką z rosyjskim imperializmem, ale też z całym zachodnim imperializmem. Tak długo, jak odmawiacie wsparcia jakiejkolwiek partii i imperializmowi z każdej ze stron i walczycie o niepodległość – prawdziwą niepodległość niepodzielnej Ukrainy, wolnej od jakiegokolwiek imperializmu i oligarchii.

Będziemy stać ramię w ramię z wszystkimi, którzy walczą z obiema stronami imperializmu!

Chwała Ukrainie!

Chwała bohaterom!

Śmierć wrogom!

Źródło


kategorie: Artykuły,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych