14 - 08 - 2014

Spotkanie na Ochocie – zabiegajmy o prawdziwą demokrację (foto)


W środę 13 sierpnia na Starej Ochocie w Warszawie odbyło się spotkanie z okolicznymi mieszkańcami, którzy mieli możliwość podzielenia się swoimi uwagami o najważniejszych potrzebach dzielnicy z inicjatorami zgromadzenia, czyli stowarzyszeniem Warszawa Społeczna. Pomocy w zorganizowaniu tej inicjatywy udzielili warszawscy sponarchiści.

Pomagając w organizacji tego spotkania i pełniąc patronat medialny nad tym wydarzeniem jako niezależna grupa, chcieliśmy wysłać czytelny komunikat, że ludzie, zwykli obywatele powinni brać sprawy we własne ręce, organizując się we własnym zakresie lub przynajmniej domagając się zwiększenia udziału decyzyjności obywatelskiej na gruncie politycznym i społecznym. Zdanie obywateli jest bowiem dzisiaj zupełnie ignorowane przez władze i przysłowiową urzędniczą górę na każdym poziomie – od lokalnych najdrobniejszych spraw poczynając, a na kwestiach ogólnokrajowych kończąc. To samo tyczy się formacji partyjnych, nastawionych tylko na zdobycie i utrzymanie tej władzy.

Naszym indywidualnym celem było więc podczas tego spotkania i jest ogólnie przekonywanie ludzi do wartości demokracji bezpośredniej i uczestniczącej, gdyż model który funkcjonuje obecnie, a polegający na wybieralności władzy (demokracja pośrednia) nie sprawdza się i jest niekorzystny dla ludzi pod każdym względem. Konstrukcja władza-poddani zniechęca przypisanych do roli niewolników obywateli do jakiegokolwiek zabiegania o swoje interesy, podkopując tym samym aktywność obywatelską. I co najistotniejsze – głos ogółu zawsze odgrywa w takiej konstrukcji drugorzędne znaczenie.

Tak więc pokładanie wiary w jakiekolwiek zamiany za pośrednictwem jakiejkolwiek władzy stanowi dla nas przejaw naiwności i marnotrawienia ludzkiej energii na walkę partyjną, która mogłaby zostać lepiej wykorzystana, gdyby decyzje w sprawach natury społecznej mogli podejmować sami obywatele, właśnie za pośrednictwem mechanizmów demokracji bezpośredniej i uczestniczącej, bez jakichkolwiek pośredników i przyzwolenia od urzędniczej góry. Dlatego też tak ważne w obecnych warunkach jest wzmacnianie inicjatyw oddolnych i tożsame z tym zadaniem – organizowanie społeczeństwa. Liczymy, że spotkania tego rodzaju zbliżają nas w pewnym stopniu do społeczeństwa obywatelskiego.

Spotkanie to było również dla nas sposobnością do wymiany argumentów z jego uczestnikami, zapoznania się z ich oczekiwaniami oraz opiniami na tematy społeczno-polityczne. Nie da się bowiem zrozumieć potrzeb ludzkich i budować mechanizmów społecznych, opartych na samodecyzyjności obywateli, bez umiejętności nawiązania otwartego dialogu z osobami o różnych poglądach i zapatrywaniach na rzeczywistość. Prawdziwa demokracja, choć oznacza wolę większości, dla uczciwości i rzetelności procesu decyzyjnego bierze pod rozwagę zdanie każdej z grup społecznych i nie powinna ignorować żadnej, nawet najsłabiej reprezentowanej opinii. Wbrew temu, co dzisiaj błędnie pojmuje się w kategoriach demokratycznych – demokracja nie oznacza bowiem sytuacji, w której wpływowa mniejszość (urzędnicy, politycy, różnego rodzaju lobby biznesowe czy polityczno-ideologiczne) podporządkowuje sobie większość, jak to odbywa się w obecnych warunkach. Demokracja to otwarte ścieranie się różnych sądów i opinii, którymi ludzie powinni posiłkować się przy podejmowaniu decyzji w ramach głosowania bezpośredniego i organizowanego w celu wyjaśnienia kwestii spornych, czy to lokalnych, czy ogólnokrajowych.      

Z dziennikarskiego obowiązku trzeba odnotować, że spotkanie zgromadziło około 30 osób, które wysłuchały, ale też żywo dyskutowały z przedstawicielem Warszawy Społecznej.Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych