10 - 08 - 2014

Państwo Islamskie kontra potęga państwowa


Piątkowy wiec ludzi odwołujących się do swoich asyryjskich korzeni etnicznych zgromadził w centrum Chicago setki demonstrantów. Osoby te chciały w ten sposób zwrócić uwagę na los chrześcijan, którzy są poddawani represjom ze strony islamskich bojowników w Iraku, a także wyrazić podziękowania dla amerykańskich władz za lotniczą ofensywę w tym targanym walkami kraju.

Asyryjczycy to iraccy chrześcijanie, którzy swoim publicznym wystąpieniem chcieli wyrazić wdzięczność władzom amerykańskim za dokonywanie nalotów z powietrza w Iraku, argumentowanych przez administrację Obamy jako ratowanie życia cywili.

Z taką wersją interwencji w Iraku nie zgadzają się z kolei ci, którzy także w piątek, ale w późniejszych godzinach niż demonstranci asyryjscy, manifestowali na Federal Plaza. To demonstranci antywojenni, którzy twierdzą, że naloty na Irak tylko dla celów propagandowych przedstawiane są jako ratowanie ludzkiego życia, a w rzeczywistości mają one po raz kolejny umacniać amerykańskie wpływy w tej części świata.

Asyryjczycy domagają się wzmożenia działań amerykańskich w Iraku. Twierdzą, że islamscy bojownicy tworzący ISIS, czyli ugrupowanie o nazwie Państwo Islamskie uwięzili tysiące irackich cywilów w górach, trzymając ich bez jedzenia i wody. Podkreślają również, że od kiedy islamiści rozpoczęli działania zbrojne, ludność chrześcijańska jest poddawana „cichemu ludobójstwu”.

Obecnie Państwo Islamskie ustanowiło swój przyczółek w północnym Iraku i kieruje się z działaniami zbrojnymi na południe, otaczając miasto Erbil.

Autor: Filip Niedzielski


kategorie: Świat,
Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych