02 - 08 - 2014

Sądzić się czy bojkotować Facebooka?


Austriacki prawnik Max Schrems chce skarżyć Facebooka za inwigilowanie użytkowników i współpracę na tym polu z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Szuka przy tej okazji ludzi, którzy mu w tym pomogą.

Wiedeński prawnik jest aktywistą, który już wielokrotnie domagał się na drodze prawnej zabezpieczenia danych gromadzonych na Facebooku. Tym razem chce wytoczyć pozew zbiorowy cywilny irlandzkiej spółce-córce amerykańskiego serwisu. W tym celu już złożył stosowne dokumenty w Sądzie Handlowym w Wiedniu.

Schrems liczy na włączenie się do akcji użytkowników Facebooka, którego chce skłonić do „ochrony danych osobowych w ramach obowiązującego prawa”.  Każda dodatkowa osoba, która przyłączy się do pozwu, pomaga zwiększyć nacisk na Facebook – podkreśla.

Austriacki prawnik chce uzyskać dla każdego z użytkowników Facebooka, który włączy się do „akcji”, odszkodowanie rzędu 500 euro. Domagamy się niewielkiej kwoty, bo przede wszystkim chodzi o ochronę danych osobowych, ale przy tysiącach użytkowników serwisu w grę wchodziłaby już kwota, którą Facebook by odczuł – wyjaśnia Schrems.

Do pozwu mogą przyłączyć się jedynie użytkownicy portalu społecznościowego spoza USA i Kanady. Osoby, które zdecydują się włączyć do procesu, nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów. Wystarczy, że zrobią to za pomocą aplikacji „Abtretungs-App”, przerzucając swoje roszczenia wobec Fb na austriackiego prawnika. Głośno skarżymy się w Europie na problemy z ochroną danych osobowych, czas więc przeforsować nasze prawa – twierdzi Max Schrems.

Warto pamiętać, że poza drogą oficjalną, są jeszcze nieformalne metody wywierania presji na instytucje typu Facebook, które nie szanują naszej prywatności. Być może prostszym i efektywniejszym rozwiązaniem byłoby po prostu zbojkotowanie Fb poprzez masowe likwidowanie swoich kont. Jest wybór, więc może warto z niego skorzystać? Pytanie: na ile społeczeństwo jest świadome w obronie swoich praw i na ile byłoby w stanie zrezygnować z przeglądania swoich profilów? Czy istnieje światowa świadomość obywatelska?  

Autor: TeO


kategorie: Komentarze, Świat,
Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych