23 - 07 - 2014

Mielec: VI edycja „W tych dniach sprzątamy nasz świat” (fotorelacja)


Jak ten czas szybko leci. To już VI etap naszej cyklicznej akcji ekologicznej, czyli mija sześć lat, od kiedy zakładamy rękawice, bierzemy do rąk worki na śmieci i w „czynie społecznym” przemierzamy nasze miasta, żeby posprzątać zaniedbaną przez administrację państwową zieleń.

Dlaczego w ogóle to robimy? – pytania tego rodzaju widzimy zawsze w spojrzeniach mijających nas ludzi. No cóż, zacznijmy może od tego, że nasz styl życia oraz wyznawane przez nas wartości są niejako odmienne od ogólnie przyjętych. Dryfowanie przez życie dla samego dryfowania, egzystowanie, które ogranicza się jedynie do zaspokajania przyziemnych instynktów, to dla nas czas stracony.

Chcemy coś dać od siebie, chcemy być produktywni, chcemy budować społeczeństwo obywatelskie i zaangażowane, żywotnie zainteresowane kwestiami społecznymi: z przywiązania do naszej lokalnej ojczyzny, a w tym konkretnym przypadku z fascynacji do środowiska naturalnego i przyrody. Chcemy też dobrze, produktywnie i przede wszystkim zabawnie spędzić czas, zamiast trwonić go w tym samym momencie na leżenie, spanie, picie, ćpanie itp. czynności.

Zabawa jest zawsze, bo przemierzanie publicznych szlaków przez dorosłych ludzi, z workami w ręce i dodatkowo pajacujących dla wywołania konsternacji wśród biernych mas społeczeństwa, jest wyjątkowo groteskowym zjawiskiem. Inaczej być jednak nie może, bo aktywizm społeczny, choć wyznaczający poważne cele (jak w tym przypadku ochrona środowiska, dbałość o czystość czy nakłanianie do niej), musi być radosny w swojej istocie i formie. Nie może być nudno, gdyż nuda oznacza rutynę, a rutyna to partia polityczna.

Aha, to co nazwano Parkiem Leśnym w Mielcu, powinno raczej nosić nazwę Parku Betonowego. Koncepcja z mostami i kostkami jest koncepcją błędną. Więcej zieleni, więcej drzew! Taka jest przecież natura parku. Kostki, to my mamy pod dostatkiem między blokami i przy zabrudzonych ulicach. Ławeczki, smukłe uliczki, to by całkowicie wystarczyło. 

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych