14 - 07 - 2014

Mielec: Spotkanie autorskie z Jakubem Wozinskim (relacja + foto)


Kto znalazł czas i chęci, aby w sobotnie deszczowe popołudnie pojawić się na spotkaniu autorskim z Jakubem Wozinskim, autorem książki „To nie musi być państwowe”, nie powinien żałować swojej decyzji.

Spotkanie zgromadziło 23 osoby, które wysłuchały rzeczowej prezentacji wspomnianego wydawnictwa. Po wprowadzeniu w tematykę prelekcji, pomiędzy zaproszonym gościem a słuchaczami doszło do ciekawej wymiany zdań, podczas której pan Wozinski bronił swoich postulatów odpaństwowienia życia społecznego.

A ponieważ ludzie w zdecydowanej masie są zniewoleni umysłowo przez państwo i wydaje im się, że bez niego świat przestałby istnieć, a woda w rzekach zmieniłaby swój bieg, omawianie czegoś z pozycji to-nie-musi-być-państwowe, może u niektórych wywoływać objawy białej gorączki.

I na to po części liczyliśmy organizując to spotkanie. Na to, a także na dokonanie pewnej wyrwy w świadomości ludzkiej, ukształtowanej przez państwową propagandę, której naczelnym celem jest podporządkowanie mas ludzkich warstwom uprzywilejowanych biurokratów państwowych w myśl kłamliwej tezy: „bez państwa zginiemy”.

„To nie musi być państwowe” Jakuba Wozinskiego dobitnie ukazuje na płynących do nas z przeszłości przykładach, że nie tyle nie zginęlibyśmy, co zyskalibyśmy szansę na budowanie wolnościowych i o wiele bardziej, niż to ma w chwili obecnej miejsce, ekonomicznie opłacalnych podstaw życia społecznego.

Podczas spotkania Jakub Wozinski zaprezentował w przystępny i ciekawy  sposób swoją książkę. Prelegent potrafił zainteresować słuchaczy poszczególnymi wątkami poruszanymi w pracy, a przez to zaprezentować także swoje własne poglądy, dla większości Polaków dzisiaj nieznane, jak również niezrozumiałe.

Jakub Wozinski przybliżył także słuchaczom teorię libertarianizmu, z którą się utożsamia. Dla sporej grupy przybyłych na prelekcję poglądy autora były zaskakujące i być może nie mieszczące się w ich głowach. Jednakże właśnie z tego powodu spotkania o takim charakterze powinny mieć miejsce, by otwierać społeczeństwu oczy na kwestie wolności i aby ukazywać, że istnieją drogi inne niż ta, którą dziś podąża się na świecie.

Są rozwiązania, dzięki którym to ludzie mogliby mieć realny wpływ na swoje życie, nie będąc ciągle niewolnikami obecnych systemów.

Dyskusja, jaka wywiązała się po przemowie Jakuba Wozinskiego pokazała, że ludziom ciężko uwierzyć w istnienie innego świata niż obecny, a zniesienie lub redukcja wszechobecnego państwa jest dla nich istnym szokiem.

Pan Jakub Wozinski zaciekawił również publiczność swoją poprzednią publikacją pt. „Historia pisana pieniądzem, czyli jak rządzący na przestrzeni wieków manipulowali polską walutą”, w której zamieszcza on nieznane dotąd szerszej publice fakty dotyczące tak istotnej dla ludzi sfery. Ukazuje w niej inne spojrzenie na historię Polski i jej władców, którzy ku swemu bogactwu lub popularności dopuszczali się haniebnych czynów, godzących w zwykłych ludzi, określanych „poddanymi”.

Spotkanie to z pewnością wniosło wiele świeżości w głowy słuchaczy i doprowadziło do ambitnej, akademickiej dyskusji na tematy wolnościowe. Okazało się więc wyjątkowo udaną inicjatywą, gdyż stworzyła się idealna sposobność do ciekawej wymiany myśli i stanowisk.

Z kolei z naszej ideologicznej perspektywy miło słuchało się o konieczności oparcia relacji pomiędzy ludźmi nie na poziomie państw, a niezależnych struktur, w tym narodowych.Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych