11 - 07 - 2014

Izraelska ofensywa i śmierć cywilów


Izraelska ofensywa w Strefie Gazy zbiera krwawe żniwo. Trudno w tej sytuacji mówić o walce dwóch równorzędnych przeciwników. Mamy raczej do czynienia z egzekucją na Palestyńczykach, głównie ludności cywilnej. Nic nie wskazuje, aby w najbliższych dniach miało być inaczej.

Na chwilę obecną po stronie palestyńskiej zginęło już przeszło 90 osób, co jest efektem ostrzału rakietowego Strefy Gazy przez izraelskie siły militarne. Giną głównie cywile, w tym dzieci. Po stronie państwowych sił izraelskich straty określają się na poziomie dwóch rannych żołnierzy.

Ostrzał rakietowy, prowadzony przez państwo Izrael, trwa już od czterech dni. Zarzewiem konfliktu była śmierć trzech izraelskich nastolatków, a następnie młodego Palestyńczyka. Izrael oskarża też palestyńską organizację Hamas za ostrzelanie rakietowe terytorium tego państwa, co również miało stanowić powód izraelskiej interwencji.

Obecnie konflikt przybrał już ramy otwartej konfrontacji, gdzie przyczyny jego wybuchu schodzą na plan dalszy. Wprawdzie Hamas wystrzeliwuje rakiety na terytorium Izraela, ale są one neutralizowane przez izraelski system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Z kolei ataki sił izraelskich są wyjątkowo skuteczne i niestety powodują śmierć głównie cywilów. W czwartek w ataku na dom i kawiarnię w Khan Junis zginęło 17 Palestyńczyków, w tym pięcioro dzieci. Rannych jest już blisko 500 Palestyńczyków.

Tymczasem premier państwa Izrael Benjamin Netanjahu polecił wojsku zintensyfikowanie nalotów na Strefę Gazy. Siły zbrojne Izraela mogą też zostać wykorzystane do inwazji lądowej.   

Autor: Sławomir Gródecki


kategorie: Świat,
Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych