26 - 06 - 2014

„Uratujmy śródmiejskie parki, szkoły i przedszkola!” (opis + zdjęcia)


Kolejne spotkanie mieszkańców Warszawy, tym razem w Parku im. Janiny Porazińskiej na Powiślu, w którym bierzemy udział, aby wesprzeć okolicznych mieszkańców w ich staraniach o utrzymanie społecznego charakteru występujących tu terenów zielonych i rekreacyjnych.

Postępowania reprywatyzacyjne toczą się w obrębie całej stolicy, a dotyczą szkół, przedszkoli, parków, a nawet muzeum i domu kultury. Jeśli sprawy obiorą niekorzystny obrót, finalizacja tych postępowań może doprowadzić do zwrotu prywatnym spadkobiercom lub „handlarzom roszczeniami” miejsc użyteczności publicznej, które ci będą mogli przerobić wedle własnego uznania, na przykład degradując miejskie parki w celach komercyjnych.

Stan faktyczny na dzień dzisiejszy wygląda tak, że część terenów nie posiada miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co pozostawia furtkę do działania sektorowi komercyjnemu. Kilka terenów zielonych już zostało oddanych w prywatne ręce. Celem podstawowym jest więc na dzień dzisiejszy walka strony społecznej o zachowanie wspólnej przestrzeni użyteczności publicznej, przede wszystkim zaś parków. Dlatego aktywiści miejscy zabiegają o objęcie wszystkich zagrożonych reprywatyzacją terenów planami lub mikroplanami zagospodarowania przestrzennego, które jednoznacznie określiłyby społeczny i ogólnie użytkowy charakter terenów miejskich. Dodatkowo postulują, aby władze negocjowały z właścicielami terenów już zagarniętych przyznanie działek zamiennych.     

W środę mieszkańcy Powiśla zebrali się w tej sprawie w Parku im. Janiny Porazińskiej, aby zastanowić się wspólnie, w jaki sposób można działać na korzyść swojej najbliższej okolicy. Mogli też złożyć podpisy pod petycją, przygotowaną w tej sprawie przez Warszawę Społeczną, która za pośrednictwem swoich śródmiejskich przedstawicieli zachęca do organizowania się, aby „wspólnie zachęcić lokalne władze do ocalenia naszych wspólnych parków, skwerów i placówek oświatowych”. „Nie zgadzamy się na likwidację kolejnych placówek oświatowych i degradację naszej wspólnej przestrzeni. Nie chcemy, by po grodzonych osiedlach zaczęły pojawiać się grodzone parki. Chcemy dostępu do edukacji, usług i przestrzeni publicznej” – dodają śródmiejscy działacze społeczni. 

Czytaj również:

Mieszkańcy warszawskich Bielan chcą ratować przestrzeń publiczną (fotorelacja)

Walka mieszkańców Odolan w Warszawie o park (fotorelacja)

Byli właściciele chcą warszawskich parków

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych