21 - 06 - 2014

Jak władza wydaje pieniądze podatników


Nie chciałbym pana ministra obrażać zbyt niską ceną – powiedział kelner w trakcie zarejestrowanej rozmowy pomiędzy Markiem Belką, Sławomirem Cytryckim i Bartłomiejem Sienkiewiczem. Słynna afera taśmowa ukazuje jak na dłoni nie tylko poziom arogancji władzy, ale także sposób gospodarowania publicznymi pieniędzmi.

Bartłomiej Sienkiewicz, szef resortu spraw wewnętrznych, czy Marek Belka, prezes NBP, czy szef gabinetu prezesa NBP Sławomir Cytrycki mają do dyspozycji środki publiczne, które mogą przeznaczać także na cele reprezenta­cyj­ne. Jak je wydają? Zgodnie z sugestiami cytowanego kelnera.

Rachunek za słynne już spotkanie w restauracji Sowa&Przyjaciele wyniósł więcej niż minimalne ustawowe wynagrodzenie netto (1237 zł) i opiewał na 1435 złotych. Z czego 880 złotych poszło na alkohole. Narodowy Bank Polski broni się, że to nie są pieniądze publiczne tylko pochodzące z zysku NBP, ale ten, warto pamiętać, nadal jest instytucją publiczną. 

Spotkanie było zainicjowane przez szefa gabinetu prezesa NBP. Było to spotkanie służbowe, rozmowa także dotyczyła spraw służbowych – tłumaczył się dyrektor departamentu komunikacji i promocji NBP Marcin Kaszuba.

„Sprawy służbowe” to kluczowe dla całej afery określenie.  Kryje się za nim zarówno charakterystyka poziomu, bez wyjątku, każdej władzy, jak i sposób gospodarowania pieniędzmi przez przedstawicieli państwa. Tak po prostu działa system przedstawicielski, w którym wybieralni przedstawiciele państwa realizują swoje interesy.

Pozostaje tylko powtórzyć za M. Bakuninem: „Słowem, odrzucamy wszelkie prawodawstwo, wszelką władzę i wszelkie wpływy uprzywilejowanych, patentowanych, oficjalnych i uprawnionych, wpływy tych, którzy rządzą w rezultacie powszechnego głosowania, jesteśmy bowiem przeświadczeni, że ludzie ci zawsze wykorzystają swe wpływy jedynie na korzyść panującej i wyzyskującej mniejszości, a przeciwko interesom olbrzymiej ujarzmionej większości”.

Autor: TeO

Na podstawie: Hotmoney.pl


kategorie: Komentarze, Kraj,
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych