20 - 06 - 2014

Makabryczna tradycja kontra prawa zwierząt


Makabryczny festiwal w chińskiej miejscowości Yulin, na którym zjadane są psy, i który z reguły odbywa się w czasie przesilenia letniego, tym razem został zorganizowany wcześniej, aby uniknąć protestów obrońców praw zwierząt.

Niehumanitarne – bo określenie to można równie dobrze zastosować w tym przypadku w odniesieniu do zwierząt – zabijanie psów i żywienie się ich mięsem Chińczycy tłumaczą tradycją, wierząc przy tym, że psie mięso, jedzenie owoców liczi i picie alkoholu ustrzeże ich przed chorobami w okresie zimowym.

Według szacunków azjatyckich organizacji broniących praw zwierząt, festiwal w Yulin to śmierć dla 10 tys. psów, które są zabijane prądem i żywcem obdzierane ze skóry. Wśród „specjałów” festiwalowych można znaleźć m.in. chrupiące i pieczone szczeniaki.

Organizacje zajmujące się zwalczaniem podobnych procederów zauważają, że festiwale tego rodzaju stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi. Nie przykłada się wagi do warunków sanitarnych. Zabijane psy są wyłapywane z ulic, a także kradzione prawowitym opiekunom. Stosuje się przy tym podtruwanie zwierząt niebezpiecznymi dla zdrowia ludzi toksycznymi chemikaliami.   

Choć podejście do podobnych praktyk jest na ogół pozytywne wśród Chińczyków, na szczęście daje się również zauważyć wzrost negatywnych opinii na temat jedzenia psów. Mogą o tym świadczyć takie zjawiska, jak zakazywanie organizowania podobnych festiwali w innych miejscowościach oraz reagowanie policji na kradzież psów.  

Pewne zmiany w mentalności sugeruje wzrost aktywności aktywistów sprzeciwiających się tym barbarzyńskim praktykom. Atakują oni podobne festiwale, nagłaśniają tragiczne położenie zwierząt w mediach społecznościowych, zachęcają do protestów, które odbywają się przed rzeźniami oraz miejscami, gdzie można nabyć psie mięso.

Czy zmiany te przewartościują mentalność chińską na tyle trwale, żeby definitywnie zanegować tę makabryczną kilkusetletnią tradycję? W końcu jeszcze w 2011 r., w wyniku presji społecznej, został odwołany inny festiwal mordowania psów, jaki odbywał się w prowincji Zhejiang na wschodzie Chin.

Autor: TeO   


kategorie: Komentarze, Świat,
Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych