28 - 05 - 2014

Recenzja: Powstanie Warszawskie, Polska 2014


Gdzie są ludzie z tamtych lat... Te słowa cisną mi się na usta po obejrzeniu pierwszego filmu fabularnego, złożonego w całości z archiwalnych materiałów dokumentalnych, ukazującego prawdziwość powstania warszawskiego.  Żal po osobach będących w stanie poświęcić wszystko dla dobra ogółu, cierpienie którego doświadczyli mieszkańcy stolicy, płonąca Warszawa pozostają w pamięci na długo.

Film pokazuje materiały nagrane przez dwóch reporterów w sierpniu 1944 r. Zobaczyć w nim możemy zarówno walki warszawiaków z niemieckim okupantem, jak również sceny z życia codziennego mieszkańców miasta. Tłem dla ukazywanych materiałów jest historia głównych bohaterów filmu – dwóch braci, utrwalających powstanie na nagraniach. Choć ich dialogi być może miejscami są powierzchowne, nie umniejszają wartości autentycznego obrazu, który opracowali montażyści na potrzeby filmu. Głównym elementem Powstania Warszawskiego jest bowiem właśnie sam obraz oraz odtworzone autentyczne słowa, które wypowiadają nagrywani mieszkańcy. Taśmy zostały odświeżone pod względem koloru, co pozwala współczesnemu widzowi lepiej odnaleźć się w oglądanej rzeczywistości i uatrakcyjnia materiały dokumentalne.

Film ten daje świadectwo waleczności i oddania ówczesnych mieszkańców Warszawy, co nie oznacza, że spycha na dalsze tory dywagacje na temat słuszności owego powstania. Czy nie lepiej było związać Niemców tylko walkami zaczepnymi, w końcu i tak ich koniec był bliski, a swoją uwagę poświęcić Sowietom, czekającym na wykrwawienie się miasta? Pytania tego rodzaju naturalnie rodzą się w głowie, szczególnie u osoby odczuwającej bliski związek z Warszawą, gdy widzi śmierć cywilów oraz płonącą, pogrążoną w gruzach stolicę.

Czytaj więcej


kategorie: Artykuły,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych