17 - 05 - 2014

Mundial – interes dla bogatych, krzywda dla ludzi


Grupa interesu o nazwie FIFA i działająca z nią w porozumieniu warstwa urzędnicza w Brazylii, stara się zbijać interes na komercyjnej imprezie, jaką są rozgrywki piłkarskie w ramach Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie, nie przejmując się zbytnio rosnącymi kosztami przygotowań tego ponoć „piłkarskiego święta”, jakie muszą ponosić zwykli Brazylijczycy.

Fala niezadowolenia z pomysłu organizacji piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii nie opada, a końca protestów z tego powodu nie widać. Ostatni taki odbył się w São Paulo. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy Brazylijczyków. Zamieszczone tu zdjęcia, to już inny protest z niedawnej przeszłości, jaki posiadał nieco ostrzejszy przebieg.

Powodów do niezadowolenia Brazylijczycy mają co najmniej kilka. Przede wszystkim, organizacja tej bądź co bądź imprezy na masową skalę, pochłonęła już sporo wydatków publicznych. Pozostawiający wiele do życzenia poziom edukacji, transportu, szkolnictwa czy służby zdrowia w Brazylii, skłania wielu ludzi do opinii, że nie wydatki na stadiony, a sferę socjalną powinny mieć dla urzędników kluczowe znaczenie.

Urzędnicy jednak nie cieszą się i na tym polu większym poparciem. Posądza się ich o korupcjogenne kontakty z grupami biznesowymi, przywłaszczanie pieniędzy publicznych, a także przedkładanie swoich prywatnych interesów nad interes publiczny. Nic więc dziwnego, że organizacja Mistrzostw postrzegana jest jako sposób na zarabianie pieniędzy przez dobrze usytuowaną „górę”, która zdaje się nieczuła, zresztą podobnie jak przedstawiciele FIF-y, na krzywdę zwykłych ludzi.

Czytaj więcej


kategorie: Artykuły, Świat,
Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych