16 - 05 - 2014

Stop torturom


Stosowanie tortur przez systemy państwowe na całym świecie jest zjawiskiem znanym, ale niestety wciąż trudnym, a być może nawet niemożliwym do wyeliminowania. Prawo, które powinno chronić ludzi przed stosowaniem tortur, jest w rzeczywistości martwe i można odnieść wrażenie, że tworzone jest jedynie dla zachowania pozorów praworządności. Daje o sobie znać zasada silniejszego, w tym wypadku państwa, które daje swoim funkcjonariuszom możliwości i niejako przyzwolenie na stosowanie tortur.  

Jak dowodzi Amnesty International, które zapoczątkowało właśnie kampanię przeciwko stosowaniu tortur: „30 lat po przyjęciu na forum ONZ Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur, dziś 141 państw wciąż łamie jej postanowienia”. Jeśli chodzi o tortury, rządy na całym świecie są dwulicowe – zakazują ich w prawie, ale ułatwiają ich stosowanie w praktyce – zauważył Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International, który zapoczątkował tym samym nową globalną kampanię Amnesty International na rzecz zwalczania tortur i innego złego traktowania.

Według różnego rodzaju analiz, tortury i złe traktowanie stosowało na przestrzeni ostatnich pięciu lat 141 krajów. Z racji tego, iż tortury stosuje się w tajemnicy, ta liczba z pewnością jest wyższa. Posiada to swoje odbicie w nastrojach społecznych. Najnowsze badania wskazują, że 21 tys. osób w 21 krajach na wszystkich kontynentach przejawia obawy przed zastosowaniem wobec nich tortur i przymusu. Podobne badania przeprowadzono w Polsce. Ich wyniki również stanowią odzwierciedlenie praktyk używanych przez funkcjonariuszy państwowych, z których stosowania zdaje sobie sprawę połowa respondentów, obawiających się, że mogą być torturowani w areszcie.

Salil Shetty dodaje: Tortury są nie tylko wciąż obecne i powszechne – w wielu częściach świata przeżywają rozkwit. Ponieważ coraz więcej rządów stara się usprawiedliwiać tortury w imię bezpieczeństwa narodowego, postęp poczyniony w ciągu ostatnich trzydziestu lat jest zagrożony.

B.kategorie: Kraj, Świat,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych