14 - 05 - 2014

Krwawy protest w Chinach przeciwko spalarni odpadów


Pierwsze komunikaty mówiły tylko o rannych, następne podają już tragiczny śmiertelny bilans starć, jakie wybuchły podczas protestów przeciw planowanej budowie spalarni odpadów w chińskim mieście Hangzhou we wschodniej prowincji Zhejiang.

Do eskalacji konfliktu pomiędzy mieszkańcami prowincji a władzami doszło w sobotę 10 maja. Miejscowa ludność sprzeciwia się uruchomieniu w ich najbliższej okolicy spalarni odpadów. Z niektórych relacji wynika, że w starciach z policją zginęło kilka osób, a setki są rannych.

Według mieszkańców w proteście wzięło udział 10-30 tys. osób. Władze podają liczbę 5000 demonstrantów, którzy zablokowali ruch na autostradzie. Wobec protestujących, wśród których były kobiety, ludzie starsi, a nawet dzieci policja zastosowała gaz pieprzowy i pałki. W obszarze protestów wyłączono wszelkie środki komunikacji, w tym sygnał telefonów komórkowych. Zniszczono około 20 radiowozów policyjnych.   

Według deklaracji miejscowych władz, spalarnia nie zostanie uruchomiana, dopóki mieszkańcy nie wyraża na nią zgody.  

Mieszkańcy okolic, na których miałaby zostać uruchomiana spalarnia, protestowali już wcześniej przeciwko jej funkcjonowaniu. Zaraz po ogłoszeniu decyzji przez miejscowe władze o planach jej uruchomienia, co nastąpiło dopiero pod koniec zeszłego miesiąca, 3 maja kilkaset osób zebrało się pod budynkiem administracyjnym, domagając się anulowania wcześniejszych rozporządzeń w tej sprawie. Doszło wówczas do drobnych starć, gdzie pięć osób hospitalizowano, a kilka aresztowano.  

Problem zanieczyszczenia powietrza w stawiających na rozwój gospodarczy Chinach jest na tyle poważny, że do podobnych protestów dochodzi tam co roku. Wielu Chińczyków ma już po prostu dosyć życia w zanieczyszczonym środowisku. Mieszkańcy okolic Hangzhou twierdzą, że uruchomienie spalarni pogorszy jakość środowiska w miejscu ich zamieszkania i zanieczyści źródła wody, z których czerpie miasto.   

Miejscowi zwracają uwagę, że znane są im przypadki zachorowań na raka osób, które mieszkają w pobliżu spalarni odpadów. Ponadto, ludzie skarżą się, że lokalne media nie informują o ich problemach, a wiadomości w sieciach społecznościowych są usuwane przez cenzurę.

Autor: TeO


kategorie: Świat,
Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych