06 - 05 - 2014

Jak jest z wolnością prasy w Polsce?


Raporty mierzące skalę danego zjawiska nigdy nie oddadzą rzeczywistej sytuacji, choć z pewnością są dla nas pomocnym punktem odniesienia w ocenie otaczającej nas rzeczywistości.

Gdy mierzymy wolność prasy na podstawie tylko trzech ogólnie sformułowanych wytycznych, takich jak: sytuacja prawna, środowisko polityczne i środowisko gospodarcze, a zakresem swoich badań obejmujemy całą kule ziemską, wyniki badań nie zawsze będą wyczerpujące.

Dlaczego o tym piszemy? Bo analizując raporty organizacji Freedom House, która to organizacja bada wolność prasy na świecie, musimy wprowadzić swoje poprawki i dokładniejsze dane, tak aby ujęty tu temat poznawać w jak najszerszej perspektywie. W końcu, czy taki nie powinien przyświecać cel wszystkim dziennikarzom dążącym do wyłożenia nam prawdy?  

My wiemy, że w naszym kraju bywa z tą prawdą różnie. Media głównego nurtu mówiące wręcz jednym głosem, atakowanie za pomocą prawa czy terroru psychicznego osób, jakie głoszą poglądy nieprzystające do powszechnie przyjętej narracji, stygmatyzowanie, czy wręcz próby oczerniania ludzi i całych środowisk, które starają się działać i myśleć niezależnie od serwowanych odgórnie przez system poglądów.

Być może właśnie to po części mieli na względzie ludzie z Freedom House, którzy w swoim raporcie o wolności prasy sklasyfikowali Polskę na 49 pozycji razem z Tuvalu, Łotwą i Republiką Zielonego Przylądka.

Polskę mimo wszystko zaliczono do krajów z etykietką „wolność”, choć jak sami dobrze wiemy, owa „wolność” posiada wiele mankamentów. Bo niby można pisać, ale próba podjęcia niewygodnego tematu może skończyć się w sądzie. Niby oficjalnej cenzury brak, a pomimo tego wielu stosuje ją na sobie dobrowolnie, uginając się pod presją swoich redaktorów, środowiska i ogólnie przyjętych poglądów. Gdzie jest więc ta wolność?

Generalnie raport ten ukazuje, iż w skali globalnej wolność prasy jest na najniższym poziomie od dekady. Pogorszenie sytuacji spowodowane jest głównie przez kilka państw Bliskiego Wschodu, w tym Egipt, Libię i Jordanię, ale także Turcję i Ukrainę. 

Na mapce na żółto oznaczone są kraje, w których prasa jest częściowo wolna, a fioletowy kolor zarezerwowany jest dla państw, w których nie ma wolności prasy. Najlepiej wypadły kraje skandynawskie, czyli Szwecja i Norwegia.      

Autor: TeO

Na podstawie: Puls Biznesu


kategorie: Komentarze, Kraj, Świat,
Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych