01 - 05 - 2014

Społeczne obchody Święta Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim (opis + zdjęcia)


Przejściem przez centrum Ostrowca Świętokrzyskiego z transparentem „Godnej pracy w naszym kraju. Dość grabieży podatkowej. Stop emigracji zarobkowej” oraz złożeniem kwiatów pod tablicą oddającą hołd bojownikom Republiki Ostrowieckiej – tak wyglądało w tym roku zaplanowane przez sponarchistów Święto Pracy.

Ostrowiec Świętokrzyski jest miejscem, w którym co roku odbywają się skromne pochody pierwszomajowe z udziałem byłej i obecnej partyjnej nomenklatury, podejmującej próby zawłaszczenia chlubnej robotniczej historii tego hutniczego miasta, należącej do niepodległościowców z PPS-u.

Choć za każdym razem pochód ten promuje się jako inicjatywę pozapartyjną i święto wszystkich ludzi pracy, wiadomym jest, że nie posłuży on bynajmniej do wyrażenia głosu niezadowolonego z obecnych warunków życia społeczeństwa, ale promocji określonej partii politycznej i jej światopoglądu. Gdy dodamy do tego urzędniczą sztywną formułę, idea obywatelskich obchodów pierwszomajowych staje się nieporozumieniem.    

Nie mając większej ochoty na wsłuchiwanie się w przedwyborcze słowne oratoria reprezentantów interesów partyjnych oraz obecnych i być może przyszłych przedstawicieli grup uprzywilejowanych, czyli urzędników państwowych, bełkoczących coś o zrozumieniu dla ekonomicznego położenia przeciętnego Polaka, ostrowieckie Święto Pracy postanawiamy spędzić w duchu społecznym i obywatelskim, czyli po swojemu, a nie partyjnemu.

Po rozwinięciu swojego transparentu i z kwiatami w ręku udajemy się na Rynek jedną z głównych ulic miasta, przechodzącą następnie w deptak, gdzie akurat trwało przemówienie jakiegoś partyjnego jegomościa. Od razu większość obecnych tam ludzi, często przypadkowych ostrowczan, korzystających z uroku pięknej pogody, zwróciła na nas swoją uwagę. Wykorzystujemy ich zainteresowanie, rozdając im nasze ulotki, których szybko nam zabrakło.

Zapewne część osób spodziewała się, że w pewnym momencie dołączymy do partyjnych obchodów, ale my postanowiliśmy pokonać całą długość centralnej części Rynku, by następnie udać się w całkowicie przeciwnym kierunku, aby w ten sposób podkreślić społeczny wymiar Święta Pracy. Tym kierunkiem było miejsce, w którym znajduje się tablica oddająca hołd hutnikom i bojownikom Republiki Ostrowieckiej, pod którą złożyliśmy kwiaty w geście uznania dla ich walki.


Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych