30 - 04 - 2014

Protest górników w Katowicach


Tysiące górników wzięło udział we wczorajszej manifestacji w Katowicach, której celem było wytknięcie rządowi bierności w zakresie polityki węglowej. Górnicy domagają się przeciwdziałania nadmiernemu importowi węgla, wskazując tutaj przede wszystkim na Rosję, nowej strategii dla górnictwa i odrzucenia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który według szacunków może wyraźnie osłabić gospodarkę wydobycia i przetwarzania węgla.

Protestował cały Śląsk, który pod sztandarami związkowymi, zebrał się na placu Sejmu Śląskiego przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Górnicy wyrazili swoje zdanie o obecnych rządach w sposób dla siebie charakterystyczny i stanowczy – na schodach do budynku rozlali czerwoną ciecz i rzucili na nią zdjęcia Donalda Tuska i odpowiedzialnego za sprawy górnictwa wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza. Słychać było okrzyki „Złodzieje!”.  

Związkowców najbardziej niepokoi sytuacja w Kompanii Węglowej - największej firmie górniczej w Europie, zatrudniającej 55 tys. osób, która w ubiegłym roku straciła ponad miliard zł na sprzedaży węgla. Od poniedziałku w części kopalń Kompanii wstrzymano wydobycie, by nie powiększać ilości niesprzedanego surowca – na zwałach spółka ma go obecnie 5 mln ton. Przestojowi sprzeciwiają się związkowcy, których zdaniem to wstęp do zamykania kopalń, a w konsekwencji utraty wielu miejsc pracy i degradacji całego regionu.

Górnicy postulują także czasowe obniżenie wysokości lub zawieszenie części obciążeń publicznoprawnych spółek dotkniętych kryzysem, oraz zmiany systemu tych obciążeń dla polskiego górnictwa, uwzględniającej szczególną rolę sektora dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Związkowcy zapowiadają, że jeżeli rząd nie zareaguje na ich postulaty, 19 maja zorganizują manifestację w Warszawie.

Autor: Sławomir Gródecki

Na podstawie: PAP


kategorie: Kraj,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych