24 - 04 - 2014

Górnicy zapowiadają demonstracje


W nadchodzącym tygodniu w Katowicach odbędzie się manifestacja związków zawodowych, które próbują wywrzeć na rządzie presję i zmusić władze do większego zaangażowania w poprawę sytuacji w górnictwie. Górnicy zapowiadają, że jeśli rząd nie wykaże zainteresowania sytuacją w górnictwie, to 19 maja zorganizują demonstrację w Warszawie.

Niepokój górników budzi decyzja zarządu Kompanii Węglowej, dotycząca czasowego wstrzymania wydobycia w kopalniach należących do spółki.  W naszej ocenie to jest po prostu wstęp do zamykania kopalń na stałe. Jeżeli nie będzie reakcji rządu, 19 maja zorganizujemy demonstrację w Warszawie – powiedział szef górniczej „S” Jarosław Grzesik. Manifestacja w Katowicach rozpocznie się przy gmachu urzędu wojewódzkiego. Stamtąd manifestanci przejdą pod siedziby KW i Katowickiego Holdingu Węglowego.

W ocenie związkowców sytuacja w górnictwie węgla kamiennego jest katastrofalna i coraz bardziej realne jest zamykanie kopalń. Bez zdecydowanej reakcji rządu czeka nas utrata kilkuset tysięcy miejsc pracy na Śląsku i gospodarcza zapaść całego regionu – dodał Grzesik.

Związkowcy przypominają, że zbliża się czas wygaśnięcia kluczowych dla górnictwa dokumentów: Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015 oraz Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015.

Zarząd KW zdecydował w ubiegłym tygodniu o „przestoju ekonomicznym” – czasowym wstrzymaniu produkcji w kopalniach. Tłumaczy to spadkiem zapotrzebowania na węgiel. Na zwałach kopalń należących do KW leży obecnie 5 mln ton tego surowca.

Spółka boryka się z poważnymi kłopotami. Na początku kwietnia pojawiły się informacje o możliwych problemach z terminową wypłatą wynagrodzeń za marzec. Obawy te nie potwierdziły się; według związków środki udało się pozyskać dzięki rozpoczęciu procesu sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

W ubiegłym roku KW – największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej – straciła na sprzedaży węgla ponad miliard zł. Dzięki wdrożeniu programu restrukturyzacji spółka chce do 2020 r. zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł. Na trzy lata zamrożone zostaną wypłaty 14 pensji dla administracji, a bezpłatny deputat węglowy dla emerytów będzie mniejszy o jedną tonę na osobę.

Ze względu na niskie ceny węgla w trudnej sytuacji jest także Jastrzębska Spółka Węglowa. Według jej prezesa w tym roku spółka, która poprzedni zakończyła zyskiem netto w wysokości 82 mln zł, musi raczej przygotować się na stratę.

Trzecia górnicza spółka, Katowicki Holding Węglowy, w 2013 r. wypracowała prawie 43 mln zł zysku netto.

Autor: Sławomir Gródecki

Na podstawie: PAP

Czytaj również:

Protesty w stolicy – 14 września, manifestacja (fotorelacja)

Protesty w stolicy – 13 września, sejm (relacja + foto)


kategorie: Kraj,
Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych