19 - 04 - 2014

Weneccy „separatyści” zwolnieni


Sąd w Brescii, na północy Włoch, nakazał zwolnienie z więzienia działaczy, którzy rzekomo planowali „wyzwolić” Wenecję własnej produkcji czołgiem, na początku tego miesiąca.

Wśród uwolnionych są Franco Rocchetta, były poseł i założyciel separatystycznej Liga Veneta, Lucio Chiavegato, lider ruchu antyrządowego, Roberto Bernardelli, Riccardo Lovato, Corrado Manessi i Giancarlo Orini.

Tymczasem, cztery pozostałe osoby, czyli Tiziano Lanza, Corrado Turco, Stefano Ferrari i Michele Cattaneo, zostały umieszczone w areszcie domowym.

„To dobra wiadomość z Brescii, ale to wciąż wstyd, że muszą spędzać czas w więzieniu za swoje idee” – powiedział Matteo Salvini, szef regionalnej Ligi Północnej, który wspierał ruch separatystyczny i był cytowany przez agencję prasową Ansa.

Mężczyźni byli wśród 24 aresztowanych w dniu 2 kwietnia za rzekome spiskowanie w celu przejęcia Placu Świętego Marka w Wenecji, czego rzekomo mieli dokonać z bronią i przy pomocy prymitywnego „czołgu” wykonanego z koparki. Zostali aresztowani pod zarzutem „spisku terrorystycznego i obalenia demokratycznego porządku”.

Tymczasem to właśnie prawa do demokratycznego dysponowania swoją przyszłością domagają się Wenecjanie, których demokratyczne wybory nie są brane pod uwagę przez władze centralne państwa włoskiego. 

W niedzielę 16 marca br. zakończyło się tam trwające od piątku referendum w sprawie niepodległości regionu Wenecji Euganejskej, liczącej ponad 4,7 mln mieszkańców. Choć referendum to nie jest wiążące prawnie, jego przekaz jest jednoznaczny, szczególnie że według sondaży około 60 proc. mieszkańców regionu popiera niepodległość, a lokalni działacze, którzy nawołują do utworzenia Republiki Weneckiej, nie chcą być zależni ani od Rzymu, ani od samej UE. Postulują również opuszczenie strefy euro. Część lokalnych przedsiębiorców już wówczas zapowiedziało, że jest w stanie odprowadzać podatki nie do Rzymu, a na struktury lokalne.    

Autor: Wiktor Biskupiec

Na podstawie: The Local, źródła własne


kategorie: Świat,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych