14 - 04 - 2014

Rozprawa za atak na papierze


Uczestnicy rozprawy – rosyjscy nacjonaliści, treść oskarżenia – terroryzm i bandytyzm w grupie, skład grupy – cztery osoby. W sumie to jeden z tej czwórki, jak się okazało, jest Tatarem, a do eksplozji w końcu przecież nie doszło. Jednak, co dziwne, sąd wydał surowy wyrok: od 9,5 do 12 lat pozbawienia wolności. Prokuratura proponowała o wiele więcej.

Przedstawiam: sprawa o przygotowanie wybuchu podczas zjazdu antyfaszystów w klubie Tabula Rasa. Ostatnio Sąd Najwyższy wydał surowszy wyrok, przedłużając termin kary.

Trójka sędziów z przewodniczącym Magomedem Magomedowem przesłuchała nacjonalistów poprzez wideokonferencję. Zmarniały Krasnow, Lisicyn w popularnej wśród nacjonalistów koszulce „POW” (Jeniec wojenny), Krosin z bujną czupryną oraz znajdujący się w oddzielnej celi Farchutdinow zeznawali przez trzy godziny. W słowach Krasnowa słychać było jakiś smutek: „Wysoki Sądzie, zrobili ze mnie terrorystę. Nie wiem, gdzie mam szukać prawdy; nie proszę o uniewinnienie, ale rzetelne rozpatrzenie spawy, i o zdjęcie ze mnie piętna terrorysty, które przekreśliło moje życie. Czy Wysoki Sąd badał tę sprawę? Ją wyodrębniono z pierwszej”.

Lisicyn zwrócił uwagę na to, że: „Ostatnio byłem w klubie w 2003, potem rodzina, praca. Nas torturowali, zeznania, fantastyczne, nie zostało to zawarte w wyroku. Nie wyobrażam sobie tego, wali mi serce i boli mnie coś w klatce piersiowej, jak pomyślę, że mogłoby mi wpaść do głowy, żeby wysadzić swoje rodzime miasto”.

Po wysłuchaniu nacjonalistów, adwokatów i pani prokurator Morozowej, nerwowo obracającą okulary w rękach, Magomedow oddalił się na pół godziny. Podczas gdy skład Sądu Najwyższego był nieobecny, oskarżyciel publiczny wymieniał się uprzejmościami ze stażystą oraz młodą sekretarką. Stażysta nawet potarł sekretarkę po głowie. Obok nie mogła znaleźć sobie miejsca rodzina aresztowanych. Matka Krasnowa czytała gotową skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka; dwa procesy doprowadziły ją do bankructwa.

Opracował: Sławomir Gródecki

Źródło


kategorie: Świat,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych