11 - 04 - 2014

Młodzieżowy kooperatyzm


Przedstawiciele młodego pokolenia zwolenników kooperatywy dyskutowali w Warszawie podczas pierwszego spotkania młodych kooperatystów w ramach Zgromadzenia Ogólnego Cooperatives Europe.

Spotkanie odbyło się 3 kwietnia. Zwrócono na nim przede wszystkim uwagę na utrudnienia, z jakimi borykają się osoby chcące działać na zasadach kooperatywnych. Wśród obecnych byli spółdzielcy zrzeszeni w organizacji Cooperative Europe złożonej z blisko stu kooperatyw z trzydziestu sześciu europejskich krajów. W dniu młodego spółdzielcy (4 kwietnia) zorganizowano warsztat, w czasie którego zastanawiano się nad możliwościami, które kooperatywa daje młodym ludziom.

Alfonso Aliberti, uczestnik spotkania i przedstawiciel European Youth Forum, zauważył, że coraz więcej młodych ludzi poniżej trzydziestego roku życia zainteresowanych jest kooperacją. Zdecydowano się więc na przygotowanie specjalnego poradnika, który tłumaczyłby zasady działalności spółdzielczej. Wkrótce premiera wydawnictwa.

Swoimi uwagami z zakresu działalności kooperatyw podzielili się również Matteo Bettoli z Confcooperative i Anna Frestadius ze szwedzkiej Companion Kooperativa. Bettoli zauważył, że w zarządach większości włoskich spółdzielni co najmniej jedna osoba ma mniej niż 35 lat. Z kolei Frestadius zaprezentowała możliwości, które daje prowadzenie działalności w formule spółdzielni. Organizacja zatrudnia blisko sto dwadzieścia osób w regionalnych biurach, wspiera powstanie i działalność kooperatyw. Podobnie na rzecz rozwoju ruchu spółdzielczego działa bułgarskie Central Cooperative Union.

Dwadzieścia osób z różnych stron Europy – Serbii, Hiszpanii, Szwecji, Włoch, Bułgarii i Polski pracowały nad listą trudności, na jakie natrafia ruch spółdzielczy w krajach europejskich i możliwych metod ich przezwyciężenia.

Większość problemów wskazanych w czasie warsztatu sprowadziło się do powtarzanego jak mantra hasła „brak wiedzy”. Nieobecność nauki o idei kooperacji w programach edukacji szkolnej rzutuje na cały system funkcjonowania społecznego. Utrwalenie stereotypowego wyobrażenia na temat spółdzielczości, trudności w nawiązaniu współpracy z biznesem i administracją, prawodawstwo nieadekwatne do zmieniających się warunków rynkowych – to podstawowe problemy, z którymi muszą zmierzyć się młodzi spółdzielcy.

Aby przełamać te trudności należy przede wszystkim działać wspólnie. Warto lobbować na rzecz wprowadzenia zagadnień związanych z ruchem spółdzielczym do szkół na każdym etapie edukacji od podstawowego po studia wyższe.

Warto również zachęcać samych spółdzielców do promowania swojej działalności, szczególnie z użyciem nowych technologii komunikacji, tak by kreować wizerunek spółdzielcy aktywnego, świadomego, wyznaczającego wysokie standardy współpracy.

Promując, należy pokazywać korzyści płynące ze wspólnego działania, inicjatywy, które odniosły niekwestionowany sukces. Z dużym aplauzem uczestników warsztatów spotkał się pomysł zbudowania platformy współpracy spółdzielni, która mogłaby stać się sferą wymiany doświadczeń i wypracowania strategii rozwoju sektora kooperatyw w Europie.

Chodzi bowiem o to, by odświeżyć wizerunek spółdzielni w Europie, która we wszystkich krajach kojarzy się z reliktem.

Światowe organizacje zrzeszające spółdzielców mają swoje „sekcje młodych”. Europejskie koalicje dopiero otwierają takie możliwości. Następne wydarzenie tego typu odbędzie się na pewno za rok, przy okazji kolejnego Ogólnego Zgromadzenia Cooperatives Europe. Jednak przedstawiciele młodych spółdzielców przygotowują kolejne spotkania. W ich czasie będą rozbudowywane plany i pomysły, które zostały w części sformułowane w Warszawie.

Autor: Sławomir Gródecki

Źródło

Przeczytaj również:

Edward Abramowski – dobrowolność zamiast państwa

Spółdzielnie socjalne: z państwem czy samodzielnie?


kategorie: Kraj,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych