23 - 03 - 2014

II edycja „Muzycznego hołdu dla Jędrusiów” (relacja + foto)


Środowisko sponarchistów już po raz drugi miało zaszczyt zorganizować w Mielcu „Muzyczny hołd dla Jędrusiów”. Jest to wydarzenie kulturalne o przesłaniu edukacyjnym, którego celem jest upamiętnienie za pośrednictwem muzyki, walczących z faszystowskim najeźdźcą żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z oddziału Jędrusie.

Jednakże sam przekaz artystyczny jest na tyle zróżnicowany, że mowa w nim o naszych bohaterach narodowych różnych okresów w historii naszej ojczyzny, co potwierdził występ Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka.

Artyści swoje wystąpienie poświęcili Żołnierzom Wyklętym, prezentując pieśni niosące istotny przekaz o niezłomnych bohaterach. W repertuarze pojawiły się zarówno historie bezpośrednio opisujące losy wybranych żołnierzy (w tym Danuty Siedzikówny „Inki”), jak i swobodniejsze opowieści na temat życia codziennego Wyklętych, którzy także byli młodymi ludźmi, dlatego niektóre pieśni ujęte były w żartobliwy sposób.

Warto zwrócić uwagę, iż wykonawcy ciekawie wprowadzali słuchaczy w nastrój wykonywanych utworów, co na pewno pozwoliło lepiej wczuć się w ich tematykę i zrozumieć ich przekaz. Koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka był więc bardzo udany, a artyści bisowali utworem wybranym przez słuchaczy.

Kulminacyjnym i wzruszającym momentem wieczoru była przemowa Stefana Świerczka ps. Lew, żołnierza oddziału Jędrusie, który swoją obecnością, podobnie jak przed rokiem, uświetnił koncert. Pan Świerczek wyraził nadzieję, że obecne pokolenie nie będzie musiało zmagać się z takimi realiami, z jakimi przyszło walczyć żołnierzom podziemia oraz że Polska będzie niepodległa.

Nie zabrakło również ze strony Pana Stefana przedstawienia pieśni, którą co rano śpiewali całym oddziałem. Właśnie dla takich chwil warto było udać się na koncert, ponieważ mogliśmy mieć bezpośredni kontakt z historią i tak wspaniałymi ludźmi, bez których trudno daną zbiorowość ludzką określić mianem narodu.

Stefan Świerczek ps. Lew na koncercieLipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych