16 - 03 - 2014

Unia chce więcej od obywateli


Parlament Europejski zapoczątkował właśnie ustalenia nad przyszłym unijnym budżetem. Gremium decyzyjne UE dąży do zmiany sposobów finansowania unijnego budżetu, co w założeniach powinno sprawdzić się do szukania finansów bezpośrednio w kieszeniach europejskich podatników, z pominięciem państw członkowskich.

Nad nowymi zmianami pracują przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady UE i PE, którzy optują za większym uniezależnieniem budżetu unijnego od kondycji poszczególnych państw członkowskich UE. Zmiany te są mocno propagowane przez frakcję określaną mianem socjalistów oraz Europejską Partię Ludową, w skład której wchodzi Platforma Obywatelska i PSL. Przeciwne są środowiska konserwatywne, które uważają, że nowe propozycje przyczynią się do nałożenia na obywateli nowych podatków.

Odpowiedzią zwolenników reformy jest argumentacja, że zmieni się niewiele, poza faktem, że pieniądze które trafiały od obywateli do budżetu unijnego za pośrednictwem państw członkowskich, trafiałyby w pewnym zakresie bezpośrednio do unijnej kasy. Jednocześnie proponują dodatkowo, aby w celu ustabilizowania unijnego budżetu, wprowadzić w Unii podatek od transakcji finansowych, podatek od transportu lotniczego, podatek od zanieczyszczeń czy od alkoholu i papierosów.  

Czyli jednak istnieje chęć wprowadzenia nowych obciążeń podatkowych. Dodatkowo unijni biurokraci proponują coś więcej, nie ustając w staraniach tworzenia państwa unijnego, a mianowicie wzmocnienie niezależności finansowej tej ponadnarodowej instytucji, jaką jest UE.  

Autor: Wiktor Biskupiec


kategorie: Świat,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych