12 - 03 - 2014

Media społecznościowe ostoją wolności w Internecie


12 marca, czyli Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu, stwarza sposobność do przypomnienia o potrzebie wolności wypowiedzi w Internecie, którą niestety ograniczają wszelkiego rodzaju agendy państwowe czy firmy komercyjne. Wśród nich także zachodnie.  

To właśnie tego dnia Reporterzy Bez Granic tworzą swój raport „Wrogów Internetu”. Składają się na niego 32 organizacje na całym świecie, które zwalczają wolność wypowiedzi w Internecie. To głównie agencje wywiadowcze, ministerstwa oraz dostawcy Internetu.

O raporcie można powiedzieć, że podważa on szczerość zachodnich instytucji na polu krzewienia postaw demokratycznych i wolnościowych, skoro niektóre z nich krytykują brak wolności słowa w krajach autorytarnych, choć same stosują cenzurę Internetu i inwigilację społeczeństwa.

Moralna wyższość państw zachodnich nad krajami jawnie tłumiącymi wolności obywatelskie zostaje podważona, gdy na liście „wrogów Internetu”, obok putinowskiej służby FSB, irańskiej Rady do spraw Cyberprzestrzeni czy chińskiego Urzędu do spraw Internetu, znajdujemy takie agencje, jak amerykańską NSA i jej brytyjski odpowiednik GCHQ. Te ostatnie zawdzięczają swój pobyt na liście w związku z nagłośnieniem przez Edwarda Snowdena sprawy inwigilacji na szeroką skalę, jakiej dopuszcza się rząd Stanów Zjednoczonych.    

Według opinii osób badających zagadnienie wolności w Internecie, wzrost praktyk cenzorskich ze strony przede wszystkim instytucji państwowych, posiada związek z rozkwitem obywatelskiego i społecznego dziennikarstwa. Dziennikarstwo społeczne przełamuje bowiem blokadę i cenzurę informacyjną, jaka występuje w mediach komercyjnych. Blogerzy i administratorzy niezależnych stron internetowych mogą stać się obiektem ataków, gdyż często piszą o sprawach przemilczanych w mediach cenzurowanych.      

Reporterzy Bez Granic po raz pierwszy w swoim raporcie uwzględnili też targi technologii komputerowych, na których prezentowane są programy służące inwigilacji obywateli. Wśród nich znalazły się „Technology Against Crime” i „ISS Word”.  

G.kategorie: Świat,
Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych