05 - 03 - 2014

Policja wydała nasze pieniądze i złamała prawo


Projekt e-Posterunek kosztował podatników 19 mln zł, a jego wdrażanie przez policję dokonywało się w cieniu łamania prawa. Teraz okazuję się, że policja rezygnuje z dalszego wprowadzania tego pomysłu w życie, gdyż e-Posterunek okazał się bezużyteczny.

Komendant główny policji, nadinsp. Marek Działoszyński, zdecydował o rezygnacji z projektu e-Posterunek. Jego zaletą miało być uproszczenie procedur i czynności podejmowanych przez policjantów, jakie ci wykonują podczas oględzin, przesłuchiwania świadków, przyjmowania zgłoszeń itp. Wśród opinii publicznej kreowano wizję policjanta, który na miejscu zdarzenia pojawia się z laptopem, przez co oszczędza na czasie i formularzach – program miał generować protokoły, zaświadczenia itd.  

Tymczasem kontrola przeprowadzona przez NIK dowiodła, że e-Posterunek był wykorzystywany w minimalnym zakresie, i to pomimo faktu, iż wydano na niego 19 mln zł. Dowiedziono również, że proces wdrażania programu cechowała logika, jaka jest typowa dla urzędniczej niegospodarności – najpierw zamówiono i odebrano aplikację dla funkcjonariuszy, a dopiero potem rozpoczęto analizy dotyczące warunków prawnych, finansowych i technicznych wdrożenia narzędzia.

Efekt ostatecznie był taki, że uruchomienie aplikacji programu dokonano niezgodnie z prawem, gdyż Komendant Główny Policji nie dopełnił obowiązków administratora danych. Jak pamiętamy, skłoniło to prokuraturę do sporządzenia w ubiegłym roku aktu oskarżenia w sprawie nieprawidłowości przy przetargu związanym z e-Posterunkiem.

Tymczasem 19 mln zł obywatelom już nikt nie zwróci.      

Autor: Wiktor Biskupiec

Podesłał: C.D.B.W.

Źródło


kategorie: Kraj,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych