07 - 02 - 2014

Igrzyska cenzury


Nie dość, że nad przebiegiem zawodów w Soczi, które rozpoczynają się dzisiaj, czuwać będzie cenzorskie oko putinowskiej administracji, to możliwość swobodnego wyrażania swoich opinii zostanie wyraźnie nadwątlona przez same przepisy MKOL-u. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że swoimi cenzorskimi przepisami, MKOL świetnie wpasował się w klimat cenzorskich zapędów putinowskiej władzy.

Biorący udział w olimpiadzie zawodnicy, a także akredytowani przez komitet dziennikarze prasy, radia i telewizji, zmuszeni są do przestrzegania wytycznych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w zakresie dotyczącym zasad blogowania, czy inaczej mówiąc: dzielenia się swoimi przeżyciami z imprezy. Są to wytyczne oparte na przepisach Karty Olimpijskiej i w zasadzie niewiele różnią się od wytycznych, które obowiązywały na poprzednich igrzyskach.

Co wolno, a czego nie wolno? MKOL, w duchu dobrze pojętej cenzury, jasno to precyzuje. Przede wszystkim każda informacja musi być napisana w pierwszej osobie liczby pojedynczej pod postacią pamiętnika. Nie może ona przypominać tekstów prasowych. Dotyczy to oczywiście sportowców, którzy nie mogą zastępować na tym polu dziennikarzy.

Regulacji podlega układ samego tekstu, jego wygląd, a także przekaz zdjęć i filmów. Te ostatnie nie mogą posłużyć sportowcom do celów komercyjnych. Jeśli na zdjęciu znajdzie się inna osoba, a zostało ono zrobione na terenie Wioski Olimpijskiej, po jego opublikowaniu wymagana jest jej zgoda.

Podobnych obostrzeń w przepisach MKOL-u jest pełno, co instytucja ta tłumaczy koniecznością zachowania „ducha olimpijskiego”, cokolwiek by to miało oznaczać. Nie wolno na przykład robić zdjęć, na których znalazłoby sie logo olimpiady lub oficjalnego sponsora igrzysk.

Narzucane odgórnie przepisy są sztuczne i nijak nie przystają do dużej imprezy sportowej. Poza tym są ciężkie w egzekwowaniu, dlatego stawia się raczej na prewencyjne nastraszenie uczestników olimpiady, tak żeby uważali na to, co piszą. A to już podchodzi pod psychiczny cenzorski terror.

Autor: TeO


kategorie: Komentarze, Świat,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych