04 - 02 - 2014

Państwo zwiększa haracz


Zapowiada się kolejny wzrost podatków, kolejne obciążenia dla Polaków. Państwo, które nie szuka środków na swoje utrzymanie we własnych strukturach, a w wyniku braku reform marnotrawi już te zgromadzone, chce zwiększyć podatki o 24 mld zł.

Oznacza to, że każdy Polak zapłaci ponad 600 zł nowego haraczu. W planie jest rozszerzenie dwuprocentowego podatku od czynności cywilnoprawnych na nowe kategorie oraz rozszerzenie podatku od nieruchomości o sieci kablowe i obiekty energetyczne. Płacić będą m.in. operatorzy telekomunikacyjni, elektrownie i kopalnie. Spodziewajmy się więc przerzucania przez przedsiębiorców kosztów tych podwyżek na swoich klientów.

Dodajmy do tego utrzymanie podwyższonych stawek VAT, zamrożenie progów podatkowych od dochodów osobistych, likwidację ulgi w PIT-internetowa i zwrotu VAT za materiały budowlane, obłożenie spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem CIT, sięgnięcie po środki otwartych funduszy emerytalnych oraz opodatkowanie tzw. umów śmieciowych. To wszystko, według wyliczeń „Rz”, spowoduje, że państwo będzie co roku „zabierać obywatelom co najmniej 24 mld zł więcej niż dotychczas”.

Polityka państwa nastawiona jest na poszerzanie swoich uprawnień i dochodów kosztem obywateli. Rosnące potrzeby administracji nie skłaniają jej przedstawicieli do samoredukcji, a jedynym wyjściem staje się zwiększanie ucisku fiskalnego obywateli. System podatkowy w Polsce jest zabałaganiony i skomplikowany, a państwo szuka dochodów, kombinując: tu obetniemy ulgę, tu wprowadzimy nowy podatek – powiedział Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. 


Irena Ożóg, doradca podatkowy i była wiceminister finansów, potwierdza z kolei tezę o wzrostach kosztów funkcjonowania samorządów, gdy te potrzebują środków finansowych przy współfinansowaniu projektów z Unią Europejską. I tutaj nietrudno się domyślić, że wzrost tych kosztów znajdzie swoje odbicie w poszukiwaniu tych środków w kieszeniach obywateli.

Autor: Sławomir Gródecki

Na podstawie: „Rz”


kategorie: Kraj,
Styczeń 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych