24 - 01 - 2014

Walczy nie tylko Kijów. Zajęto siedzibę władz w Iwano-Frankowsku.


Walki na Ukrainie toczą się nie tylko w Kijowie. Protestujący przeciwko władzy Ukraińcy zajęli ostatnio siedzibę administracji obwodowej w Iwano-Frankowsku.

Pod kontrolą demonstrantów są jeszcze siedziby władz obwodowych we Lwowie, Równem i Tarnopolu na zachodzie kraju.

Również na zachodzie kraju, protestujący szturmowali budynek lokalnych władz w Czerniowcach, którego drzwi zostały porąbane siekierą. Przed budynkiem było obecnych ponad 5 tys. osób.     

Przypomnijmy. Protesty na Ukrainie trwają od 21 listopada. W początkowej fazie tego ukraińskiego zrywu obywatelskiego, czynnikiem zapalającym było wstrzymanie prac nad podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE przez rząd Janukowycza, co było odbierane, jako zwrot w stronę reżimu Putina. Choć trzeba mieć na uwadze, że napięta sytuacja polityczna powstała tam dużo wcześniej, a mianowicie z chwilą uwięzienia Julii Tymoszenko.

Nie trzeba też dodawać o panujących na Ukrainie nastrojach wrogości do systemu, który na biedzie przeciętnych obywateli, wyhodował sobie klasy uprzywilejowanych wyzyskiwaczy pod postacią różnego rodzaju klik partyjno-politycznych, biznesowych czy po prostu oligarchicznych.      

Do pewnego czasu manifestacje i uliczne protesty były względnie spokojne, a liczba demonstrantów rosła wprost proporcjonalnie do brutalnych działań oddziału Berkut, który z polecenia władz, brutalnie rozpędzał protestujących.

Wszystko się zmieniło, gdy w ubiegłym tygodniu władze centralne przyjęły ustawy ograniczające prawa obywatelskie. Wówczas protesty wybuchły ze zdwojona siłą. Od 19 stycznia dochodzi do regularnych walk z milicją i Berkutem ma ulicach Kijowa, które przyniosły już 5 ofiar i ponad 1000 rannych oraz kilkudziesięciu zaginionych.

Jednakże w walkach bierze udział nie tylko zachodnia Ukraina, jak głosi propaganda tamtejszych władz, ale patrząc po zaangażowaniu chociażby kibiców z Doniecka, także wschodnia część kraju.   

Autor: Wiktor Biskupiec

Czytaj również:

Solidarni z narodem ukraińskim. Janukowycz morderca!

Rewolucja na Ukrainie


kategorie: Świat,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych