19 - 01 - 2014

Trudna sytuacja rodziców w Polsce


A gdyby tak uwolnić społeczeństwo spod prawno-fiskalnego ucisku państwa, to czy nie zyskałoby ono większej swobody w decydowaniu o sobie, a przede wszystkim środków na leczenie? Tak, żeby nie musieć się prosić o jałmużnę i żyć na łasce i niełasce systemu, który dzielnie stara się zwalczyć problemy, jakie sam stwarza.

Zacząłem trochę przewrotnie, bo od pytania, które pierwsze ciśnie się na usta. Rodziców dzieci, które wymagają specjalistycznej opieki, są opóźnione w rozwoju bądź wymagają poddania się rehabilitacji czy pomocy psychologicznej, nie stać na nią. Co więcej, rodziny z problemami muszą też zmagać się z długim oczekiwaniem na wizytę u specjalisty czy ze zwykłym zapewnieniem opieki nad dzieckiem.

W obecnych warunkach ekonomicznych, w trudnej sytuacji może znaleźć się każdy. Widmo utraty pracy, nie wspominając już o występowaniu chorób, mogą spotkać każdego. Sporym wyzwaniem jest również wychowywanie dzieci przez jednego rodzica.

W tym ostatnim przypadku, mamy wychowujące samotnie swoje dzieci napotykają na spore utrudnienia, gdy muszą pracować, ale nie mają z kim zostawić dziecka, a nie stać ich na opiekunkę. Sprawy nie ułatwiają im też pracodawcy, niechętnie patrzący na wszelkie zwolnienia.  

Sytuacja takich rodzin jest nie do pozazdroszczenia w warunkach, jakie funduje państwo, które prawnie sankcjonuje taki stan rzeczy. To kumuluje dodatkowe utrudnienia w otrzymaniu pomocy dla dzieci, na przykład dobrze znane nam wszystkim sytuacje, gdy każda decyzja o pomocy dziecku musi zyskać odgórną aprobatę. W przypadku chorych dzieci musi to być orzeczenie o niepełnosprawności, gdyż bez tego rodzice pozostają odcięci od środków publicznych, należnych im z racji płacenia podatków i ubezpieczenia, nadzorowanych zgodnie z arbitralnymi postanowieniami urzędników. O kolejkach do lekarzy już wspominałem. Ale czy trzeba o tym przypominać?

Autor: M.


kategorie: Komentarze, Kraj,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych