09 - 01 - 2014

Wycinka drzew na Ochocie pokazuje stosunek władz do społeczeństwa


30 grudnia ubiegłego roku, na polecenie władz dzielnicy Ochota, wycięto kilka drzew w Parku Wielkopolski, leżącym przy Trasie Łazienkowskiej.

Władze dzielnicy tłumaczą wycinkę koniecznością usunięcia drzew, które były spróchniałe. Ciężko na chwilę obecną określić, na ile argumenty te miały swoje potwierdzenie w rzeczywistości, co nie zmienia faktu, że wycinka objęła część tych drzew, które chciała zachować lokalna społeczność. Po raz kolejny jednak urzędnicy nie wzięli pod uwagę stanowiska obywateli, którzy domagali się uwzględnienia społecznego punktu widzenia na tę drażliwą kwestię.

W Internecie pojawiają się opinie, zamieszczane przez osoby, chcące w przeszłości uratować drzewa z Parku Wielkopolski, że wycinki dokonano celowo w takim a nie innym terminie, gdy większość osób zainteresowanych sprawą mogło być nieobecnych w domach w związku ze świętami i przerwą noworoczną.

Informacja o wycince drzew pojawiła się na drzewach 3 dni wcześniej, ale jak podkreślają zbulwersowane postępowaniem urzędników osoby, był to zbyt krótki okres czasu na zorganizowanie protestu obywatelskiego, dodając, że wycinka dotyczyła właśnie tej części drzew, które starali się uchronić lokalni mieszkańcy.

Stosunek władz do obywateli określił się również po części w tym, że nie poinformowały one o swoich planach żadnych lokalnych stowarzyszeń ani nawet samorządowców, choć ci ostatni już 9 grudnia ub.r. pytali na Komisji Planowania Przestrzennego o to, jakie zamiary wobec zieleni w parku mają lokalne władze.

Władze dzielnicy pokazują w ten sposób, że społeczeństwo powinno siedzieć cicho, potwierdzając tym samym, że idea demokracji, a więc decydowania obywateli o swoich sprawach, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy urzędnicy dysponują władzą, dającą im w ich mniemaniu bezapelacyjne prawo podejmowania decyzji o sprawach bezpośrednio dotyczących samych obywateli.

Dla formalności dodajmy tylko, że spór o drzewa pomiędzy władzami dzielnicy a mieszkańcami nie jest nowy. W lutym 2013 roku około 150 osób zebrało się wspólnie, aby wyrazić swoje negatywne zdanie odnośnie planowanej przez władze wycinki 22 drzew w Parku Wielkopolski.  

Już wtedy lokalni włodarze nie zamierzali dyskutować z ludźmi, doprowadzając do wycięcia pierwszych drzew w marcu i kwietniu. Strona internetowa dzielnicy zamieściła słowa burmistrza Ochoty, Wojciecha Komorowskiego: Dzielnica ma w planach usunięcie kolejnych jedenastu. Decyzja jednak zapadnie dopiero na jesieni. Będzie uwarunkowana ekspertyzami dendrologicznymi.

Dodajmy tylko, że ekspertyzami ze strony obywateli, gdyby nawet takie dostarczono, władza i tak by się nie przejęła, skoro nawet nie bierze pod uwagę tego, że ktoś w ogóle może jej oponować.   

Autor: Wiktor Biskupiec


kategorie: Komentarze, Kraj,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych