02 - 01 - 2014

Państwo utrudni prowadzenie działalności gospodarczej


Państwo jeszcze bardziej utrudni prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystko za sprawą zmian w VAT.

Obowiązek podatkowy względem państwa pojawia się od 1 stycznia po finalizacji transakcji, a nie jak dotychczas – na podstawie terminu wystawienia faktury. Obowiązująca od nowego roku nowelizacja zmienia też wiele innych przepisów.

Wygrany będzie fiskus, a przegrani przedsiębiorcy. Uważają oni, że nowe przepisy utrudnią im życie i podwyższą koszty. Ta zmiana wymusza kosztowną reorganizację – ocenia Andrzej T. Prelicz, doradca podatkowy, ekspert Business Centre Club. Ponadto zyska fiskus, który dostanie VAT wcześniej.

Przedsiębiorcy od lat domagają się ułatwień w prowadzeniu własnego interesu, zmniejszenia obciążeń czy uproszczenia prawa podatkowego. Każdy rząd kolejno następujący po sobie obiecuje, że takie ułatwienia wprowadzi, jednakże postępuje wręcz przeciwnie – zwiększa zakres kontroli i obciążeń przedsiębiorczości.

Na przykład od ubiegłego roku przedsiębiorca, który nie zapłaci kontrahentowi w terminie, musi skorygować koszty. Zapomniano, że często jemu też ktoś nie zapłacił. W efekcie mimo nieotrzymania należności musi rozliczyć się z przychodu, a nie może wykazać kosztu.

Płynność firm dodatkowo pogorszy się teraz przez rozliczenie VAT– wskazuje Prelicz. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży lub wykonania usługi. Sprzedawcy stracili zatem możliwość odroczenia terminu naliczenia podatku, co szczególnie często praktykowali przy transakcjach na koniec miesiąca. Nie da się już przesunąć obowiązku podatkowego, opóźniając wystawienie faktury – wyjaśnia Adam Mariański, adwokat i doradca podatkowy z kancelarii Mariański Group. To profiskalna zmiana, zwykle firmy zapłacą podatek szybciej – dodaje Marcin Brzezin, doradca podatkowy z Crido Taxand.

Na tym nie koniec fiskalnych kłód. Rozliczając pierwszą deklarację, trzeba się przygotować na większe wydatki. Może się bowiem skumulować VAT wykazywany na podstawie starych i nowych przepisów. Niełatwo mają też kupujący – zmieniają się zasady odliczenia VAT. Poprzednio przedsiębiorca nabywał prawo do odliczenia, kiedy dostał fakturę. Teraz musi sprawdzić, kiedy doszło do sprzedaży albo wykonania usługi.

Kolejny raz okazuje się zatem, że deklaracje rządu o sprzyjaniu przedsiębiorczości pozostają w sferze zapowiedzi.

Źródło


kategorie: Kraj,
Lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych