08 - 12 - 2013

Mikołajki 2013. „Dzisiaj do Was przychodzimy. Słodyczami się dzielimy”


7 grudnia, dzień po mikołajkach, wcieliliśmy się w rolę świętego, obdarowując łakociami dzieciaki jednego z warszawskich domów dziecka. Przygotowania to tej inicjatywy zaczęliśmy już w listopadzie, gromadząc odpowiednie ilości oraz rodzaje słodyczy. Jak dowiedzieliśmy się w dniu przekazania podarunków, są to produkty, których (choć może się to wydawać dziwne), dzieciom w takich domach brakuje najbardziej.

Na miejscu stawiliśmy się w sobotę rano ze wspomnianymi słodyczami, a także specjalnie przygotowanymi na tę okazję kalendarzami z wizerunkiem „Pingwinów z Madagaskaru” w świątecznej i patriotycznej odsłonie. Kalendarz, co warto wspomnieć, zawierał zaznaczone daty, ważne dla każdego Polaka i warszawiaka, wraz z opisem. Jako dodatkowy prezent dla całej grupy dzieci, przekazaliśmy również grę edukacyjną „Mali powstańcy”, która mamy nadzieję będzie służyła najmłodszym zarówno do zabawy, jak i krzewienia wiedzy z zakresu historii ich miasta.

Dzieci uprzedzone o naszym przyjściu, z dużą ciekawością i zainteresowaniem zgromadziły się w świetlicy. Gdy odbierały podarunki największym hitem okazały się kalendarze z pingwinami, które dzieci od razu rozpoznały, a także czekoladowe Mikołaje. Oczywiście większość maluchów zabrała się za zajadanie zaraz po odebraniu prezentów.

Gdy każde dziecko zostało obdarowane łakociami, cała grupa w ramach podziękowania zaśpiewała dla nas pastorałkę. Następnie swą ulubioną piosenkę świąteczną zaśpiewał solo jeden z chłopców. Oczywiście bardzo nam się to spodobało, więc nie mogło zabraknąć skromnego podarunku dla niego  pod postacią kalendarza „Cześć i chwała bohaterom”.

Uśmiechy, jakie towarzyszyły dzieciom podczas tego spotkania, ich radość z upominków wywołały w nas wielkie wzruszenie. Wrażenia te są dla nas bezcenne i nic nie zastąpi radości z tego, że mogliśmy sprawić dzieciom przyjemność.

Ta inicjatywa uświadomiła nam jeszcze bardziej, jakim szczęściem jest dom i rodzina, ale co najistotniejsze, uwrażliwiła nas na los dzieci, które są tego pozbawione. Tego nie zastąpi żadna, nawet najlepsza opieka i dobre warunki, tworzone przez wychowawców domów dziecka. Uświadomiliśmy sobie również, iż dzieci te potrafią cieszyć się z upominków szczerze i bezwarunkowo.

Dzień te zapamiętamy na bardzo długo i jesteśmy pewni, że tego typu inicjatywy staną się istotnym punktem w naszej działalności. Miłe przyjęcie nie tylko przez dzieci, ale także przez personel placówki spowodował, że zostaniemy z nią w kontakcie i będziemy starali się myśleć o tego rodzaju inicjatywach.

Na koniec chcielibyśmy podziękować opiekunom domu dziecka za możliwość spotkania z dziećmi. Osobne podziękowania kierujemy do mieleckiej ekipy, w tym Wojtka Bratka i Cichego Mariana za pomoc finansową, a za to samo plus ogarnięcie graficzne kalendarzy wielkie dzięki dla BW.

Filip Niedzielski


Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych