08 - 12 - 2013

Mikołajki 2013. „Dzisiaj do Was przychodzimy. Słodyczami się dzielimy”


7 grudnia, dzień po mikołajkach, wcieliliśmy się w rolę świętego, obdarowując łakociami dzieciaki jednego z warszawskich domów dziecka. Przygotowania to tej inicjatywy zaczęliśmy już w listopadzie, gromadząc odpowiednie ilości oraz rodzaje słodyczy. Jak dowiedzieliśmy się w dniu przekazania podarunków, są to produkty, których (choć może się to wydawać dziwne), dzieciom w takich domach brakuje najbardziej.

Na miejscu stawiliśmy się w sobotę rano ze wspomnianymi słodyczami, a także specjalnie przygotowanymi na tę okazję kalendarzami z wizerunkiem „Pingwinów z Madagaskaru” w świątecznej i patriotycznej odsłonie. Kalendarz, co warto wspomnieć, zawierał zaznaczone daty, ważne dla każdego Polaka i warszawiaka, wraz z opisem. Jako dodatkowy prezent dla całej grupy dzieci, przekazaliśmy również grę edukacyjną „Mali powstańcy”, która mamy nadzieję będzie służyła najmłodszym zarówno do zabawy, jak i krzewienia wiedzy z zakresu historii ich miasta.

Dzieci uprzedzone o naszym przyjściu, z dużą ciekawością i zainteresowaniem zgromadziły się w świetlicy. Gdy odbierały podarunki największym hitem okazały się kalendarze z pingwinami, które dzieci od razu rozpoznały, a także czekoladowe Mikołaje. Oczywiście większość maluchów zabrała się za zajadanie zaraz po odebraniu prezentów.

Gdy każde dziecko zostało obdarowane łakociami, cała grupa w ramach podziękowania zaśpiewała dla nas pastorałkę. Następnie swą ulubioną piosenkę świąteczną zaśpiewał solo jeden z chłopców. Oczywiście bardzo nam się to spodobało, więc nie mogło zabraknąć skromnego podarunku dla niego  pod postacią kalendarza „Cześć i chwała bohaterom”.

Uśmiechy, jakie towarzyszyły dzieciom podczas tego spotkania, ich radość z upominków wywołały w nas wielkie wzruszenie. Wrażenia te są dla nas bezcenne i nic nie zastąpi radości z tego, że mogliśmy sprawić dzieciom przyjemność.

Ta inicjatywa uświadomiła nam jeszcze bardziej, jakim szczęściem jest dom i rodzina, ale co najistotniejsze, uwrażliwiła nas na los dzieci, które są tego pozbawione. Tego nie zastąpi żadna, nawet najlepsza opieka i dobre warunki, tworzone przez wychowawców domów dziecka. Uświadomiliśmy sobie również, iż dzieci te potrafią cieszyć się z upominków szczerze i bezwarunkowo.

Dzień te zapamiętamy na bardzo długo i jesteśmy pewni, że tego typu inicjatywy staną się istotnym punktem w naszej działalności. Miłe przyjęcie nie tylko przez dzieci, ale także przez personel placówki spowodował, że zostaniemy z nią w kontakcie i będziemy starali się myśleć o tego rodzaju inicjatywach.

Na koniec chcielibyśmy podziękować opiekunom domu dziecka za możliwość spotkania z dziećmi. Osobne podziękowania kierujemy do mieleckiej ekipy, w tym Wojtka Bratka i Cichego Mariana za pomoc finansową, a za to samo plus ogarnięcie graficzne kalendarzy wielkie dzięki dla BW.

Filip Niedzielski


Lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych