03 - 12 - 2013

W Bydgoszczy powstanie szkoła obywatelska


Tworzeniem Obywatelskiej Szkoły Podstawowej, która uzyska uprawnienia szkoły publicznej, zajęła się Fundacja Kreatywnej Edukacji, zarządzana przez rodziców. W szkole tej nie będą funkcjonowały klasy, a uczniowie w rożnym wieku uczyć się będą we wspólnych grupach.

Szkoła ruszy od września. Finalizujemy właśnie umowę najmu, tworzymy biznesplan, kompletujemy kadrę, szukamy dodatkowych źródeł finansowania – powiedziała Jolanta Gawryłkiewicz, prezes fundacji.

W naszych szeregach są pasjonaci legitymujący się odpowiednimi dyplomami i kwalifikacjami do nauczania w najmłodszych, jak i w starszych klasach. Uczyć będą nie tylko pedagodzy, ale też m.in. architekt, który będzie kształtował u dzieci myślenie przestrzenne. Zachęcimy fachowców z bydgoskich firm do tworzenia szkoły: konstruktorów z Pesy, by uczyli dzieci robotyki, a lingwistów z Atosa, by szkolili z języków – mówi Gawryłkiewicz.

Sposób kształcenia na pewno będzie odmienny od powszechnej szkoły podstawowej, choć uczniowie obywatelskiej podstawówki zaliczą tę samą podstawę programową, co ich rówieśnicy ze zwykłych szkół. FKE podkreśla, że chce podejść do ucznia indywidualnie, dlatego część przedmiotów uczniowie wybiorą sobie sami. Ponadto da się im możliwość zaprojektowania sal czy placu zabaw. Za organizację szkoły odpowiadać będą rodzice.

Przewidywana liczebność szkoły obywatelskiej to 80 uczniów i 20 dzieci, które uczęszczać będą do przedszkola, znajdującego się w tym samym budynku. Cena, jaką rodzice zapłacą za miesiąc, wahać się będzie w okolicach 500 złotych.

Ludzie z fundacji wzorują się na placówce, która działa na podobnych zasadach. Mowa o poznańskiej Szkole Demokratycznej Trampolina, prowadzonej przez pasjonatów nauczycieli. Różnica polega na tym, że „Trampolina” działa na zasadach „nauczania domowego” i nie posiada uprawnień szkoły publicznej, co oznacza, że jej podopieczni muszą co roku zdawać egzamin z podstawy programowej. Jeśli go nie zaliczą, są przymuszani przez państwo do nauki w zwykłej szkole.


kategorie: Kraj,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych