26 - 11 - 2013

Inicjatywa społeczna „Wolność słowa dla ogłoszeniodawców”


Zachęcamy do wsparcia naszej akcji, której celem jest wywalczenie w warszawskiej przestrzeni publicznej Społecznych Tablic Ogłoszeniowych. Inicjatywa nosi nazwę „Wolność słowa dla ogłoszeniodawców”. Na jej pierwszym etapie chcemy się skupić na medialnym nagłośnianiu problemu braku miejsc na darmowe ogłoszenia społeczne.  

Wesprzyjcie nas w staraniach o miejsca do darmowego rozwieszania ogłoszeń, ulotek czy plakatów dla warszawiaków. Pierwsze, co możecie zrobić to odwiedzenie i polubienie naszego profilu na Facebooku: Inicjatywa „Wolność słowa dla ogłoszeniodawców”. Liczymy też na wasze wsparcie bezpośrednie.

Wyjaśnienie celów akcji:

Poprzez inicjatywę społeczną „Wolność słowa dla ogłoszeniodawców”, chcemy zwrócić uwagę na problem wynikający z braku w warszawskiej przestrzeni publicznej miejsc, które byłyby przeznaczone dla osób rozwieszających ogłoszenia prywatne pod postacią ulotek lub plakatów reklamowych.

Warszawiacy cierpią na wyraźny niedobór miejsc przeznaczonych na reklamę i ogłoszenia społeczne, czego negatywne skutki odczuwają przede wszystkim osoby, które nie mają możliwości swobodnego rozwieszania swoich ulotek bądź plakatów, często narażając się na wysoką karę grzywny za „rozklejanie ogłoszeń w niedozwolonych miejscach”.

Dlatego stawiamy uzasadnione pytanie: „Gdzie są te dozwolone miejsca w Warszawie?”. Fakty są takie, że ich po prostu brakuje.

Wyznaczenie miejsc na rozwieszanie plakatów byłoby również sporym ułatwieniem dla osób, które za pośrednictwem takich właśnie ogłoszeń, poszukują określonych usług czy towarów. Darmowe miejsce na ogłoszenia społeczne spełniłoby również swoje zadanie w przerzuceniu części ogłoszeń z miejsc publicznych, w których rozklejanie jest karane, w miejsca łatwiejsze do uporządkowania i estetyczne, z racji swojego przeznaczenia.

Ogłoszeniodawcy powinni mieć możliwość darmowego i niepodlegającego karze wywieszania swoich reklam również dlatego, że wielu z nich zwyczajnie nie stać na komercyjną reklamę, a ogłoszenia pozostają dla nich jedyną formą dotarcia do potencjalnych klientów. Władze zamiast karać ludzi, chcących tylko zarobić na swoje utrzymanie, powinny ich raczej wspierać, umożliwiając swobodną reklamę publiczną. Chyba że zamiast ludzi płacących podatki, nasza władza woli wykładać na ich świadczenia, jako osób bezrobotnych.

W związku z powyższym proponujemy usytuowanie w wyznaczonych – po uprzednich konsultacjach z mieszkańcami poszczególnych dzielnic – miejscach „Społecznych Tablic Ogłoszeniowych”. Wprawdzie gdzieniegdzie podobne tablice występują, ale jest ich za mało i nie spełniają przez to swojej funkcji. Na domiar złego usytuowane są one przeważnie w niedogodnych miejscach.

Drugim wariantem, niejako zastępczym i wartym rozważenia, z pewnością prostszym i tańszym w realizacji, byłoby wyznaczenie na wybranych przystankach komunikacji miejskiej, pod wiatami, odpowiedniej przestrzeni pod takie ogłoszenia. Odbyłoby się to bez konieczności stawiania dodatkowych elementów, a przy wykorzystaniu istniejącej i odpowiednio oznaczonej obudowy przystanku.    

Ten deficyt społecznych tablic ogłoszeniowych, tej wyznaczonej pod ogłoszenia przestrzeni, jest dziś dobrze widoczny pod postacią wielu ogłoszeń, rozklejanych w najróżniejszych miejscach Warszawy. Chociażby to powinno słaniać to skumulowania części tych ogłoszeń w kilku specjalnie przeznaczonych do rozklejania miejscach.

Wsparcie i patronat medialny:

www.spoleczni.net


Lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych