19 - 11 - 2013

Meksykańscy obywatele bronią się sami


Podczas gdy narkotykowe kartele mafijne walczą z państwem o kontrolę nad poszczególnymi regionami Meksyku, nie licząc na bandytów mafijnych oraz pomoc legalnych bandytów państwowych, o swoje bezpieczeństwo postanowili zadbać sami obywatele, tworząc paramilitarne oddziały obywatelskie.

W starciach, do których doszło w sobotę w stanie Michoacan, pomiędzy mafią narkotykową a wspomnianymi bojówkami obywatelskimi, zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne. Nie wiadomo jednak czy ofiarami są członkowie gangów czy bojówek obywatelskich.

Stan Michoacan leży na zachodnim wybrzeżu Meksyku. Państwo, które powinno być postrzegane jako legalna struktura mafijna, nie potrafi sobie poradzić na tym terenie ze swoimi konkurentami w grabieniu społeczeństwa, czyli z kartelami narkotykowymi. Pomimo trwającej siedem lat kampanii rządowej przeciwko kartelom narkotykowym, sytuacja w Michoacan nie uległa poprawie.

O swoje postanowili zadbać lokalni mieszkańcy, którzy wypowiedzieli wojnę kartelowi Caballeros Templarios. W ramach samoobrony, utworzyli oni paramilitarne oddziały obywatelskie, które miały m.in. zapobiec ściąganiu przez kartel haraczu z obywateli. Rozpoczęły się regularne starcia z gangami narkotykowymi. Bojówki obywatelskie zaczęły zdobywać coraz większą kontrolę w poszczególnych regionach.

Rosnące w siłę zorganizowane struktury obywatelskie przestraszyły przedstawicieli tamtejszej władzy, gdyż rząd rozpowszechnia od jakiegoś czasu teorię, że są one sponsorowane przez konkurencyjny kartel narkotykowy z sąsiedniego stanu Jalisco. W tym miesiącu prezydent Enrique Peña Nieto wysłał nawet oddziały policji do portu Lazaro Cardeny w celu przejęcia go siłą.

Być może wśród przedstawicieli władzy pojawiła się obawa, że skoro obywatele potrafili tak zdecydowanie wystąpić przeciwko grabieżczym żądaniommafii narkotykowej, to odważą się na podobne posunięcia wobec legalnej mafii, jaką jest państwo.  


kategorie: Komentarze, Świat,
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych