01 - 11 - 2013

Interes właścicieli ważniejszy od interesu społecznego?


Ostatnia Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Praga Południe w Warszawie dowiodła tylko tego, że upartyjnianie walki o interesy społeczne nie służy samemu społeczeństwu, a jest jedynie element walki partyjnej.

Sesja zwołana w sprawie Jeziorka Gocławskiego, w której wzięli również udział mieszkańcy, zawirowania o dostęp do korzystania z jego krajobrazu, dowodzą pośrednio jeszcze jednej rzeczy – jak wąska grupa zamożnych przedsiębiorców na spółkę z władzą, zagarniają przestań wolności publicznej dla zwykłych ludzi.

Oto niegdyś wpływowa i zamożna rodzina Potockich dzierżyła te tereny. Jej spadkobiercy weszli na powrót w ich posiadanie w 2000 roku, a część działek sprzedali deweloperowi, który nosi się z zamiarem budowy tu osiedla „Nad Jeziorem”.    

Tak więc przestrzeń publiczną zagarnia się dziś w następujący sposób: są ludzie zamożni (występujący w roli osób prywatnych lub przedsiębiorców/inwestorów), którzy z racji posiadanego majątku, kupują sobie ziemię na własność. Wydaje im się po prostu, że skoro mają pieniądze, to i też mają prawo do ziemi. Ta własność, która na dobrą sprawę jest własnością każdego obywatela/mieszkańca, jest autorytarnie rozporządzana przez ludzi u władzy, którym również wydaje się, że mają do tego jakieś prawo.  

A potem ci ludzie od władzy, żeby usprawiedliwić swoje czyny, tłumaczą się w stylu: „Wszystkie decyzje zostały wydane zgodnie z prawem, a mieszkańcy mieli możliwość się z nimi zapoznać”. W ten sposób swoją bezczelność i ubezwłasnowolnienie obywateli przykrywają pozorami praworządności. Z tym że jest to „ich” praworządność, bo przecież nie społeczna.         

Co do samej sesji, jak podają media społeczne, została ona wykorzystana przez radnych PiS-u do walki partyjnej poprzez uciekanie się do tematów zupełnie niezwiązanych z samym jeziorkiem. Na dokładkę, o wszelkich postanowieniach ludzi dzierżących ten teren w swoich rękach, czyli przedstawicieli spółki Dom Development, nikt niczego się nie dowiedział, bo tych zwyczajnie na sesji zabrakło.    

Wiadomo tylko, że 13.11.2013 r. o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej nr 279 przy ul. Cyrklowej 1 odbędzie się kolejne spotkanie z władzami Urzędu Dzielnicy, mieszkańcami i najprawdopodobniej przedstawicielami inwestora.


kategorie: Komentarze, Kraj,
Czerwiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych