30 - 10 - 2013

Władza zwiększa kontrolę nad Portugalczykami


Kto płaci za kryzys państwa wywołany przez jego urzędników? Zawsze obywatele. Przekonają się o tym w najbliższym czasie Portugalczycy, których tamtejsza władza chce poddać wzmożonej kontroli podatkowej.

Państwo w Portugalii stawia na skarbówkę i zamierza wprowadzić do swojego systemu więcej urzędników, a przez to zwiększyć liczbę kontroli. Portugalczycy nie chcą płacić dobrowolnie, zapłacą pod przymusem.

Zwiększy się liczba kontrolerów podatkowych, których zadaniem będzie tropienie tych Portugalczyków, którzy unikają państwowego haraczu podatkowego tudzież uciekli przed państwem do wolnej szarej strefy. Do grudnia liczba psów gończych państwa wzrośnie z 1700 do 3000.

Państwowców bardzo boli, że handlując i żyjąc poza państwem, budżet ich biurokracji traci obecnie 19 proc. PKB – to rozmiar obrotów w portugalskiej szarej strefie. Ażeby zdusić tę wolność i zwiększyć wpływy państwa, państwowy sekretarz stanu ds. polityki podatkowej, Paulo Nuncio, powiedział, że w celu wyeliminowania gospodarczego podziemia, kontrolerzy będą sprawdzać m.in. faktury elektroniczne wystawiane przez firmy.

Przedsiębiorcy mogą się ponadtospodziewać znacznie częstszych kontroli. Jak twierdzi Nuncio, wyeliminowaniu „szarej strefy” służyć ma również wprowadzenie kas fiskalnych w każdej branży biznesu. Już w maju br. przeprowadzono liczne kontrole u przedsiębiorców, którzy od stycznia 2013 roku zobowiązani byli zaopatrzyć się w kasy fiskalne, jak chociażby u tych świadczących usługi. 

Kontrole państwa mają ponadto nasilić się w 2014 r., kiedy to służby skarbowe wzmocnią się o kolejne 1000 osób.

Na marginesie pozostaje pytanie, czy zatrudnianie kolejnych osób w biurokracji państwowej spowoduje, że przestanie być ona niedochodowa? Tamtejsi państwowcy założyli widocznie, że zyski z haraczów i napastowania ludzi przewyższą koszty powiększającej się biurokracji.

Doświadczenie podpowiada jednak, że prędzej państwo zanotuje większe straty, niż wzrosną jego wpływy ze stosowania podobnych praktyk. Zaś Portugalczykom życzymy przetrzymania ataku państwowego i ucieczkę do szarej strefy. Niech państwowcy sami utrzymują swój represyjny system.  


kategorie: Komentarze, Świat,
Lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych