11 - 10 - 2013

Mielec: akcja plakatowa podkreślająca problem biedy wśród polskich dzieci (foto)


Według ostatnich badań, aż co trzecie dziecko w Polsce żyje w biedzie, a co szóste w nędzy. Ponieważ na 16 października przypada Światowy Dzień Walki z Głodem, właśnie teraz jest dobry moment, aby przypominać o trudnej sytuacji polskich dzieci, które często nie mają nawet możliwości zjedzenia ciepłego posiłku w ciągu dnia.

Państwo stara się walczyć z biedą wśród najmłodszych Polaków, ale po pierwsze – w jakimś stopniu samo ponosi odpowiedzialność za tą patologiczną sytuację, a po drugie – robi to nieskutecznie, skoro dane statystyczne nie ulegają poprawie, a wręcz przeciwnie – pogarszają się. I to pomimo faktu, że aż 35 proc. dzie­ci w wieku od 0 do 17 lat ko­rzy­sta z po­mo­cy pań­stwa.

Trzeba bowiem pamiętać, że bieda dzieci rodzi się z braku pracy rodziców dziecka, ale co charakterystyczne dla Polski – biedy doświadczają również dzieci z rodzin, w których rodzice mają zatrudnienie, jednakże niskie zarobki nie pozwalają na przeciwdziałanie ubóstwu. W tym zakresie plasujemy się na ostatnich miejscach w Europie. Ubóstwo polskich dzieci jest więc niejako konsekwencją rabunkowej polityki podatkowej państwa, przez którą polskie rodziny żyją w nędzy, przy jednoczesnym braku poważnej polityki prorodzinnej, z całym wachlarzem ulg i przywilejów dla rodzin z dziećmi.      

Tak więc jeśli ktoś uważa, że bieda jest niejako przypisana tylko do mieszkańców Afryki czy rozwijających się gospodarczo Chin, niech lepiej rozejrzy się wokół siebie i zastanowi się, jak w pierwszej kolejności rozwiązać „własny” problem ubóstwa, by potem z czystym sumieniem móc wdrażać pozytywne rozwiązania na świecie.

To powód do wstydu, że nie dostrzegamy tego, co dzieje się w naszym kraju w kwestii ubóstwa najmłodszych, ale potrafimy za to nagminnie przejmować się losem każdej innej narodowości.  

Czytaj również:

Pomóż potrzebującym Polakom


Lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych