26 - 08 - 2013

Warszawa: „W tych dniach sprzątamy nasz świat”


V edycja „W tych dniach sprzątamy nasz świat” – inicjatywy ekologicznej Społecznych, polegającej na uprzątnięciu śmieci z miejsc zaniedbanych przez ludzi i pozostawionych przez władze miejskie – właśnie dobiegła końca. Zakończył ją etap warszawski. Tak więc zaczęło się w Mielcu, a zakończyło w Warszawie, gdzie dodatkowo akcja została podzielona na dwie tury.

Są takie miejsca w naszym miejskim otoczeniu, które choć mogłyby wyglądać pięknie albo przynajmniej przyzwoicie, za sprawą kilku nieodpowiedzialnych ludzi, jak i braku zainteresowania urzędników, którzy dysponują naszymi pieniędzmi na ochronę środowiska, wyglądają niekiedy jak wysypisko śmieci.

Niestety Warszawa nie jest tu wyjątkiem. Podczas IV edycji naszej akcji, którą przeprowadziliśmy rok temu po raz pierwszy w naszej stolicy, natrafiliśmy właśnie na takie miejsca. W tym roku było podobnie, co potwierdza tylko tezę, że takich zbiorowisk śmieci jest więcej. Stopień rozkładu niektórych z tych śmieci potwierdza jeszcze inną rzecz – całkowitą obojętność pewnych służb „publicznych” na ten problemem.

Nie będziemy jednak stali z założonymi rękami, w naiwnym oczekiwaniu, że to władza coś powinna zmienić. Jako aktywni obywatele, sponarchiści, nadzieję pokładamy w inicjatywach oddolnych i obywatelskich, i do podobnej aktywności obywatelskiej, na różnych płaszczyznach, namawiamy także innych.

Nigdy nie będziemy w stanie zaakceptować, jak w sposób bezmyślny degraduje się nasze najbliższe środowisko, w którym żyjemy, a co za tym idzie naszą piękną ojczystą ziemię. A ponieważ cechuje nas, delikatnie mówiąc, nieufność wobec władzy, w czym utwierdza nas w tym konkretnym przypadku ignorowanie z jej strony kwestii zachowania czystości w przestrzeni publicznej, nasze akcje z pewnością będą powielane.     

Wielkie dzięki za pomoc w przeprowadzeniu warszawskiego etapu akcji dla C.D.B.W! :)Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych