06 - 05 - 2021

Akademia Boksu Roberta Gortata – rozmowa


Pora na prezentację kolejnego klubu bokserskiego ze Śląska. Tym razem zaglądamy do Jaworzna, gdzie korzystając z uprzejmości Roberta Gortata, mamy okazję poznać tamtejszą Akademię Boksu, firmowaną swoim imieniem i nazwiskiem przez tego utytułowanego zawodnika, a obecnie trenera.

Kolejny śląski klub i po raz kolejny przychodzi mi chwalić osiągnięcia kadry trenerskiej, zwłaszcza gdy mówimy tutaj o pracy z młodzieżą. Jeśli do klubu garnie się młodzież i jeśli szkolenie tej młodzieży przynosi widoczne rezultaty, nie pozostaje nic innego, jak stwierdzić, że Akademia Boksu Roberta Gortata obrała skuteczny model działalności.  

Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj praca z bardzo młodymi rocznikami. To duża odpowiedzialność zarówno pod względem sportowym, jak i wychowawczym. Brawo dla Akademii za podjęcie tej odpowiedzialności.  

1. Jaka jest obecnie kondycja jaworznickiego pięściarstwa na tle polskiego boksu amatorskiego? Na jakim poziomie organizacyjnym i sportowym jest Wasz klub? Czy klub się rozwija i przyciąga nowych adeptów tego sportu?

Akademia Boksu Roberta Gortata została założona w 2016 roku, jeszcze jak istniał klub Energetyk Jaworzno, w którym byłem trenerem. Klub rozwija się bardzo dobrze. Jest spore zainteresowanie młodzieży. Mamy również otwartą grupę dzieci 5-9 lat. W każdym roku zdobywamy medale Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Bardzo dobrze aspirują w tym roku dziewczyny. Dwie są w kadrze kadetek, jedna w kadrze młodziczek. Zawodniczki są z dużymi szansami na udział w mistrzostwach Europy w tym roku.

2. Czy warunki treningowe, jakie posiadacie, są według Was wystarczające do tego, żeby uprawiać tę dyscyplinę sportu z nadzieją na wychowanie i wyszkolenie dobrych zawodników?

Warunki treningowe są bardzo dobre. Posiadamy trzy sale. Fakt, małe, ale zawsze własne. Sala z workami, siłownia oraz sala ringowa, gdzie toczą się sparingi.

3. Dla ilu osób prowadzicie obecnie treningi? Jak często trenujecie w tygodniu i czy szkolicie w grupach mieszanych wiekowo, czy z podziałem na konkretne roczniki?

Trenujemy na sali 5 razy w tygodniu. W grupie zaawansowanej trenuje ponad 20 zawodników, nie wszyscy startują. Grupa dzieci 5-9 lat trenuje 2 razy w tygodniu.

4. Czy Wasza sekcja pięściarska może liczyć na wsparcie finansowe z zewnątrz, czy utrzymuje się tylko z własnych środków, w oparciu o pracę pasjonatów pięściarstwa?

Sekcja jest dofinansowana z budżetu miasta oraz z darowizn.

5. Czy występy Waszych zawodników w zawodach to główny cel Waszej działalności, czy skupiacie się raczej na treningach i rozwoju własnych umiejętności? Może angażujecie się też w inne poza zawodami wydarzenia?

Głównym celem jest wychowanie zawodników oraz zdobywanie tytułów. Moi wychowankowie uczestniczyli w mistrzostwach świata i Europy. Ewa Białas jako moja wychowanka zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w 2015 roku. Głównym celem jest rozwój zawodników oraz zdobywanie doświadczenia i uczestnictwo w najważniejszych imprezach w Polsce, Europie i świecie.

6. W jak wielkim stopniu ograniczenia administracyjne, związane z sytuacją pandemiczną, odbiły się na funkcjonowaniu Waszego klubu?

Podczas pandemii zostały ograniczone treningi (mniejsza ilość zawodników). Treningi odbywały się indywidualnie. Każdy zawodnik był w ciągłym kontakcie z trenerem i dostawał instrukcje, co ma robić. Brak startów to jest główny problem dorastających i rozwijających się młodych zawodników. Jako klub staramy się dużo startować w kraju oraz w bliskich Czechach i Słowacji, gdzie z klubami mamy bliskie kontakty. Podczas pandemii gościliśmy zawodników z innych klubów na sparingach. Cały czas się rozwijamy. Zapraszamy do nas na salę na wywiady oraz obejrzenie, jak wygląda sala.

Na pytania odpowiadał Pan Robert Gortat.

Zobacz również:

Akademia Boksu Roberta Gortata

Czytaj również:

Bielski Klub Bokserski „Beskidy” Bielsko-Biała – rozmowa
 


kategorie: Region, Rozmowa, Sport,
Czerwiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych