17 - 12 - 2020

Panika nakręcająca wzrost cen


Wprowadzanie przez urzędników ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki, jak i potęgowana przez mass media panika przed koronawirusem mogą mieć bezpośredni wpływ na wzrost cen, z jakim obecnie mamy do czynienia. Problem ten dotyka całą UE, a takie kraje jak Polska – najdotkliwiej.

Inflacja w Polsce była w ostatnim czasie największą w UE. Był to jeden z czynników wzrostu cen, jakiego nie było od prawie dwóch dekad. Możemy też spodziewać się w związku z tym wzrostu wszelkich obowiązkowych opłat administracyjnych typu czynsze itp.

Gospodarka naszego kraju opiera się na usługach, więc nie dziwi fakt, że pierwszymi wśród przedsiębiorców, którzy chcą sobie odbić straty spowodowane państwowymi ograniczeniami, są wszelkiej maści usługodawcy. Wymieńmy chociażby stomatologów czy fryzjerów. Wszyscy oni podnoszą ceny swoich usług, czemu zresztą sprzyja też wspomniana inflacja.

Kwestią otwartą, mającą duży wpływ na notowania gospodarcze, będzie oczywiście zachowanie samych konsumentów. Ci na razie nie wykazują większej aktywności, na co przełożenie ma rozpowszechniana przez mass media powszechna panika przed koronawirusem. Sytuacja na tym polu ma szanse powrotu do normalności chyba tylko wtedy, gdy te same media zaczną rozpowszechniać informacje o skuteczności przyszłej antycovidowej szczepionki.

Pod rozwagę pozostaje również zagadnienie związane z tym, dlaczego takie kraje jak Polska najdotkliwiej odczuwają zaistniałe zamieszanie i państwowe ograniczenia? Powód jest prosty: jako społeczeństwo nigdy nie mieliśmy okazji wzbogacić się na swojej gospodarce, w przeciwieństwie do społeczeństwa zachodniego, które odłożyło kapitał ze swojej pracy.

Polskie społeczeństwo przez ucisk podatkowy jest społeczeństwem chronicznie biednym czy jak kto woli: „na wiecznym dorobku”. Takie społeczeństwo nie żyje z tego, co odłożyło, ale ciągle musi kombinować, jak wydrzeć dla siebie środki finansowe. Dlatego w innych krajach UE, tzw. lockdown, czyli po polsku: zamknięcie, nie spowodowało takich perturbacji.  

TeOkategorie: Komentarze, Kraj, Pieniądze,
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych