17 - 09 - 2020

Mielecki Budżet Obywatelski – subiektywna ocena projektów


Był taki czas, że nasza redakcja włączyła się w walkę o uruchomienie w Mielcu Budżetu Obywatelskiego (B.O.). Bazowaliśmy wtedy na kampanii informacyjnej, kierowanej do mieszkańców miasta, w której pisaliśmy o zaletach tego typu zaangażowania społecznego. Summa summarum, B.O. w Mielcu funkcjonuje, a ponieważ optowaliśmy na jego rzecz, może wypadałoby napisać kilka zdań o projektach, na które będzie można zagłosować (lub nie) w dniach 20-30 września.

Zaznaczam na wstępie, że jest to moja subiektywna ocena, niekoniecznie pokrywająca się z opinią ludzi związanych w jakiś sposób z portalem. Co za tym idzie, jeśli subiektywna, to także bezpośrednia i niezależna. Postaram się też, żeby ocena ta była krótka i treściwa.

Co pierwsze na tapetę? Może orlik przy ulicach Baczyńskiego i Sportowej. Zauważyłem, że za tym rozwiązaniem oficjalnie opowiada się klub piłkarski Stal na swojej stronie internetowej. W takim razie wnioskuję, że miałby on służyć klubowi. Przepraszam kibiców Stali, ale wydaje mi się, że klub ma już wystarczająco dużo boisk na swoje cele, aby teraz odnawiać kolejne za miejskie pieniądze.

W obecnej edycji B.O. są projekty boisk chociażby przy szkołach, choć nie tylko. Wolałbym zagłosować za takim boiskiem przy szkole, gdzie dla dzieciaków będzie to świetne miejsce do gry, niż za kolejnym obiektem do dyspozycji – profesjonalnego i wspieranego przez rzesze sponsorów – klubu.

Myślę więc, że warto pochylić się nad projektami, które wspierają rozwój kultury fizycznej na bardziej amatorskim poziomie, czyli wśród zwykłych mieszkańców miasta. Będą to wspomniane boiska przyszkolne, wszelkiego rodzaju siłownie plenerowe, miejsca do street workoutu itp.

Bardzo interesujące wydają się również projekty tężni solankowych. Biorąc pod uwagę stopień niezadowolenia z jakości powietrza w Mielcu, dobroczynny wpływ na organizm takich obiektów, nie jest niczym niewskazanym powstanie kilku takich miejsc w różnych częściach miasta.

Wracając do pomysłów chybionych, do takich można zaliczyć te, których zamiarem jest instalacja monitoringu. Pomijając już ten wyświechtany argument, że monitoring to gwarancja bezpieczeństwa i w ogóle remedium na zło. Ludzie, czy czujecie się w Mielcu aż tak zagrożeni, żeby wydawać kasę na podglądające was kamery, a tym samym ich eksploatację?

Mało jest projektów nasadzeń nowych drzew czy ogólnie zieleni. Dziwne, biorąc pod uwagę wspomnianą jakość powietrza w mieście. Pojawia się też niepotrzebna ingerencja w przestrzeń. Jest nią dla mnie na przykład pomysł na miejsce do grillowania pośród domków jednorodzinnych na Borku.

Ciekawe, czy okoliczni mieszkańcy byliby zadowoleni z odbywających się tam spotkań, pewnie nie tylko przy kiełbasce? Nie wiem, gdzie miałoby powstać to „biesiadne” miejsce. Jeśli na jednym z boisk trawiastych do gry w piłkę, które się tam znajdują (a jest to wielce prawdopodobne, bo projekt dotyczy ulicy, gdzie te boiska się znajdują), to po prostu ręce opadają.

To ludzie po całym mieście chcą orlików. Ba, nawet profesjonalny klub piłkarski zabiega o boisko, a w miejsce już istniejących, i ładnych dodajmy, wstawiłoby się budkę do imprezowania. Przepraszam, ale właśnie tak to będę nazywał – budką do imprezowania. Strach pomyśleć, czy nie będzie tam jakiegoś szkła po imprezie, jeśli obiekt taki powstałby chociażby tylko w sąsiedztwie któregoś z boisk.

Podsumowując. Nie chodzi już tylko o to, że sport ma u mnie dużo wyższe noty, aniżeli imprezowanie. Tylko po co miejsce do grillowania wśród domków jednorodzinnych, gdzie każdy posiada tam takie miejsce na własny użytek? No, chyba że za takim projektem stoją ludzie z blokowisk.

To tyle, tak na szybkiego, co przyszło mi do głowy w temacie B.O. w Mielcu. Jeśli wpadnę na coś nowego i odkrywczego – może jeszcze o tym nadmienię. Jeśli sami macie coś do dodania lub podważenia, piszcie do Społecznych na mielecką skrzynkę. Jeśli przyjdzie coś konstruktywnego, to pewnie zostanie opublikowane. Idźcie zagłosować.

Andrzej R.kategorie: Opinie, Region,
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych