26 - 07 - 2020

Łamanie godności człowieka w XXI wieku


Kontrola populacji, niestety, ale takie sytuacje wciąż mają miejsce na świecie. Jak to się dokonuje w Chinach? Na przykład poprzez nieprzychylne podejście do rodzin, którym na świat przyszło trzecie dziecko. Najgorzej mają jednak tamtejsze mniejszości etniczne, które władze Chin, z tego co mi wiadomo na ten temat, próbują trzymać w ryzach, przypominając, że ważniejsze od autonomii jest posłuszeństwo silnemu państwu centralnemu. Human Life International podaje, że Stany Zjednoczone objęły sankcjami co poniektórych członków tamtejszej partii władzy, właśnie z powyżej opisywanych powodów. Wśród oskarżeń pojawiają się argumenty, że Chiny przymuszają przedstawicieli mniejszości, wśród nich na przykład Ujgurów, do pracy, dokonują przymusowych sterylizacji kobiet, zamykają ludzi w więzieniach bez wyroków. Pojawiają się też oskarżenia, że władze przymuszają Ujgurki do aborcji, niezależnie od tego, na którym etapie jest ciąża. Ludzie są ścigani za ukrywanie dzieci. W ramach kary są także zatrzymywani i wywożeni do obozów nazywanych „reedukacyjnymi”.

Ludzie nie mają też lekko w Sudanie, choć tutaj dokonuje się chyba pewna zmiana na lepsze. Tamtejsze władze, jak się podaje – tymczasowe (czyli nie wiadomo, na ile te zmiany będą trwałe), optują za likwidacją kary śmierci za odejście od islamu. Ta zmiana podejścia jest wymuszona biedą. Bieda zmusza tamtejsze władze do ustępstw i negacji obowiązujących do tej pory praw szariatu, gdyż w razie ich utrzymania wszelka pomoc światowych instytucji finansowych byłaby niemożliwa.

Opisane powyżej przypadki to tylko wzmianki redakcyjne na temat łamania praw człowieka na świecie. Niestety, jest tego więcej, i to nawet w krajach, które mocno podkreślają swój demokratyczny rodowód. Wystarczy mieć tylko oczy szeroko otwarte, żeby dostrzec straconą pozycję człowieka i jego godności w konfrontacji z każdym systemem.kategorie: Flesz, Komentarze, Świat,
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych