22 - 02 - 2020

Recenzja: Bez maski. Tyson Fury. Autobiografia


Tyson Fury, zawodowy bokser wagi ciężkiej, dzieli się z nami swoją autobiografią w ważnym momencie swojego życia. Wystarczy tylko wspomnieć, że jego książka została wydana na krótko przed rewanżową walką z obecnym posiadaczem pasa mistrzowskiego federacji WBC, Wilderem.

Fury zasłynął w świecie bokserskim pokonaniem wieloletniego mistrza świata Władimira Kliczki. Boksera, który może nie zachwycał swoim stylem walki, ale posiadał odpowiednie warunki fizyczne, żeby na kilka lat zdominować kategorię ciężką. Gdy Fury ostatecznie pokonał Ukraińca, wydawało się, że od tej pory waga ciężka będzie należała do niego, gdyż odebrał pasy mistrzowi w wielkim stylu.

Fury zawsze robił wokół siebie wielki show, budował swoją legendę jeszcze zanim zdołał osiągnąć coś znaczącego w swojej dyscyplinie. Dlatego to, co wydarzyło się po walce, było dla wielu kibiców i miłośników boksu, nie lada zaskoczeniem. Nagle, ten raczej niedoceniany bokser, znika z pola widzenia, a jeśli już o nim ktoś mówi, to zazwyczaj w kontekście osobistych dramatów i życiowych problemów.

Mistrz, w swojej ciekawej i pouczającej autobiografii, dzieli się z nami historią swojego osobistego upadku, wyjaśnia, co takiego wydarzyło się w jego życiu, że odszedł od boksu – ba, odseparował się od ludzi – na trzy lata. Nie był to dla niego dobry czas, ale o swoich problemach, problemach z depresją, opowiada w sposób otwarty, mając na uwadze los ludzi, którzy mogli doświadczyć czegoś podobnego.

Przypomnijmy, że problem depresji dotyczy w tym przypadku bokserskiego mistrza świata wagi ciężkiej u szczytu sławy. Jeśli choroba ta mogła dopaść człowieka tego pokroju, co Tyson Fury, to tym bardziej powinniśmy sobie uświadomić, jak bardzo jest ona podstępna. Bokser opisuje, jaki miała przebieg w jego przypadku, jak udało mu się wyjść z dołka i co było i nadal jest czynnikiem, który utrzymuje go na powierzchni.

Książka Tysona jest oczywiście opisem jego barwnego życia, nierozerwalnie związanego z boksem, a także relacji rodzinnych. Trudno ją jednak traktować jedynie w kategoriach biografii sportowej. Wydaje się, że książka ta posiada swoją misję, którą jest uświadomienie czytelnika, czym jest depresja i że należy z nią walczyć.        

Książka Tysona to więc nie tylko opis jego kariery sportowej, ale także historia rodzinna, przeplatana osobistą refleksją nad problemami życia codziennego. Dowiemy się z niej o korzeniach boksera, sportowej drodze, która zawiodła go na sam szczyt, a także osobistych problemach, przez które znalazł się na samym dnie. Skąd „Król Cyganów” brał i czerpie energię do stawiania sobie nowych celów, tego też dowiecie się z tej książki.

Tyson Fury przeprowadzi nas przez swoje życie wciągającymi opisami, puentując swoją opowieść relacją ostatniej walki z Wilderem, nawiązując także do rewanżu pomiędzy bokserami, który, tak się składa, odbędzie się dokładnie dzisiaj. Dla mnie lektura była świetnym wprowadzeniem do tego sportowego wydarzenia. Dla was może będzie po prostu ciekawą historią życia barwnego człowieka, boksera. Miłej lektury!

N.Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych