04 - 02 - 2020

Uniq Fight Club Warszawa – rozmowa


Prezentujemy ciekawy wywiad z Uniq Fight Club z Warszawy. Ujmę to w ten sposób, jako trenujący boks w jednym z większych klubów w stolicy, po zapoznaniu się z odpowiedziami zespołu Uniq Fight Club, mam po prostu ochotę pójść do nich i na własne oczy zobaczyć, a na pięści poczuć, jak piękną pracę wykonują tam ludzie związani z tym klubem. 

Dziękujemy za obszerne, treściwe, a tym samym ciekawe wypowiedzi. Na zakończenie tego wstępu, dodamy od siebie tylko, że rozbudowana działalność takich klubów, jak Uniq Fight Club napawa optymizmem i nadzieją na przywrócenie pięściarstwu olimpijskiemu w naszym kraju dawnego blasku. Na szczególną uwagę zasługuje też działalność charytatywna Uniq Fight Club. Przecież nikt ich do tego nie zmusza, a mimo wszystko, korzystając ze swoich możliwości, wspierają tych najbardziej potrzebujących. Naprawdę, duże słowa uznania za tę tylko z pozoru pozasportową aktywność, ponieważ dbałość o najbliższych i potrzebujących to kultywowanie wszystkich tych szlachetnych wartości, jakie niesie ze sobą uprawianie sportu – współpracy, szacunku, jedności.

1. Jaka jest obecnie kondycja warszawskiego pięściarstwa na tle polskiego boksu amatorskiego? Na jakim poziomie organizacyjnym i sportowym jest Wasz klub? Czy klub się rozwija i przyciąga nowych adeptów tego sportu?

Odnosząc się bardzo ogólnie do pierwszego pytania, poziom pięściarstwa w stolicy nie odbiega od tego w całym kraju, a najlepszą ewaluacją są zawsze wyniki. Od dawna brakuje nam sukcesów w boksie olimpijskim, co nie wpływa korzystnie na rozwój dyscypliny. Patrząc jednak na to, jak dużą popularnością cieszą się obecnie sporty walki i sam boks, widać światełko w tunelu. Coraz więcej osób wybiera boks jako formę rekreacji lub sportu dla dzieci. I właśnie w tych najmłodszych adeptach szlachetnej szermierki na pięści należy upatrywać nadziei. Wierzymy, że konsekwentna praca w sekcjach na terenie całego kraju przyniesie efekty. Tak dzieje się w naszym klubie. Stale się rozwijamy, ulepszamy kolejne elementy, co sprawia, że stajemy się coraz bardziej profesjonalni. Poza treningami, nasi zawodnicy mogą skorzystać z porad klubowego dietetyka, usług masażysty i rehabilitanta czy zamówić dietę pudełkową dostosowaną do potrzeb sportowców. W klubie działa też sklep z wysokiej klasy sprzętem do sportów walki. To wszystko sprawia, że do naszego teamu dołącza coraz więcej osób.

2. Czy warunki treningowe, jakie posiadacie, są według Was wystarczające do tego, żeby uprawiać tę dyscyplinę sportu z nadzieją na wychowanie i wyszkolenie dobrych zawodników?

Początki pierwszej założonej przez nas sekcji bokserskiej sięgają roku 2013, a klub w tamtym okresie występował pod nazwą „Radość Boxing Team”. Prowadziliśmy zajęcia w ciężkich warunkach na starej zaniedbanej sali, udostępnionej przez OSP Radość. W zimie temperatury, w których trenowaliśmy, sięgały nawet -17 stopni, sala nagrzewała się od ciepła ludzkich ciał i oddechów. Latem sala nagrzewała się i temperatury dochodziły do 35 stopni. Brud, wilgoć i grzyb na ścianach, nie były w stanie zniechęcić nas do uprawiania ukochanej dyscypliny. Aktualnie nasz klub to ponad 400 metrów powierzchni przystosowanej do trenowania sztuk walki. Przestrzeń po byłym zabytkowym kinie została w pełni przystosowana pod klub sportowy, zachowując jednocześnie swój niepowtarzalny klimat. Klub wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt treningowy, zawodowy ring, elementy klatki do MMA oraz materace Tatami. W ofercie klubu znajdują się obecnie Boks, Kickboxing, Krav Maga, MMA i Karate dla dzieci. Uczestnicy zajęć mają też do dyspozycji salę przeznaczoną do treningów Cross-Fit, treningu funkcjonalnego oraz przygotowania motorycznego w sportach walki (Fight Ready). Zajęcia sztuk walki prowadzą wysokiej klasy specjaliści, którzy mogą pochwalić się wspaniałymi karierami, tytułami Mistrzów Polski i Świata oraz zwycięstwami w renomowanych federacjach sportów walki. W Uniqu trenują zarówno fighterzy przygotowujący się do imprez najwyższej rangi, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Zawodnicy mają stworzone świetne warunki do rozwoju i wierzymy, że część z nich w przyszłości osiągnie poziom mistrzowski.

3. Dla ilu osób prowadzicie obecnie treningi? Jak często trenujecie w tygodniu i czy szkolicie w grupach mieszanych wiekowo, czy z podziałem na konkretne roczniki?

Sam boks w naszym klubie trenuje przeszło 300 osób, dzieci i dorosłych. Grupa Junior, z której jesteśmy szczególnie dumni, liczy niemal 100 dzieci w wieku 7-14 lat, które podzielone są na grupę początkującą i średnio-zaawansowaną. Początkujący trenują 2 razy w tygodniu, zaawansowani minimum 3 razy. W przypadku seniorskiej sekcji bokserskiej, uczestnicy zajęć podzieleni są na 4 poziomy zaawansowania i w zależności od poziomu, treningi dla każdej z grup odbywają się 2 lub 3 razy w tygodniu. Dodatkowym elementem są cotygodniowe sparingi.

4. Czy Wasza sekcja pięściarska może liczyć na wsparcie finansowe z zewnątrz, czy utrzymuje się tylko z własnych środków, w oparciu o pracę pasjonatów pięściarstwa?

Stworzenie od podstaw klubu sportów walki na wysokim poziomie to ogromna inwestycja. Kamieniem milowym w powstaniu naszego klubu była inicjatywa „Boks amatorski dla wszystkich”, promująca boks i zdrowy tryb życia, sfinansowana z budżetu partycypacyjnego w 2015 roku. W realizacji projektu bardzo pomogli pracownicy Wydziału Promocji i Sportu Dzielnicy Wawer oraz proboszcz miejscowej parafii. To była jednak jedynie kropla w morzu. Budynek, w którym działamy, wymagał kompleksowego remontu i większość inwestycji została pokryta z kredytów i oszczędności jego założycieli. Od kilku lat klub utrzymuje się ze środków własnych właścicieli oraz składek członkowskich. Realizujemy wiele projektów sportowych i społecznych, z których część może liczyć na wsparcie z Urzędu Dzielnicy. Każdy z naszych trenerów za swoją pracę otrzymuje godziwe wynagrodzenie i dla części z nich jest to główne źródło utrzymania. Profesjonalne podejście do tego typu kwestii pozwala nam stale podnosić poziom kadry i grupy zawodniczej oraz pozostałych uczestników zajęć. Aktualnie poszukujemy firm i osób prywatnych, które chciałyby wesprzeć naszych zawodników podczas ich tegorocznych startów.

5. Czy występy Waszych zawodników w zawodach to główny cel Waszej działalności, czy skupiacie się raczej na treningach i rozwoju własnych umiejętności? Może angażujecie się też w inne poza zawodami wydarzenia?

Występy naszych podopiecznych są dla nas bardzo ważne, a największym marzeniem właścicieli i trenerów jest wychować mistrza olimpijskiego lub mistrza świata. Zdajemy sobie jednak sprawę, że do tego celu prowadzi długa droga i wiele lat ciężkiej pracy. Zdecydowana większość uczestników zajęć traktuje boks i inne sztuki walki amatorsko lub rekreacyjnie.

Naszą ideą jest łączyć i inspirować ludzi poprzez sport. Sport to nie tylko rywalizacja i walka o punkty. Sport uczy przede wszystkim szacunku dla przeciwnika, walki z własnymi słabościami, działania zespołowego, a w życiu codziennym dodaje nam siły, aby walczyć o swoje marzenia i osiągać zamierzone cele. Jest ponad podziałami, łączy ludzi i przełamuje stereotypy. To jednocześnie idealna platforma do organizacji akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących, edukacji oraz integracji. Bo nawet w tak indywidualnych sportach, jak sztuki walki, sport pozostaje kwestią zespołową – na sukces zawodnika pracuje cały team. Dlatego tak ważne jest dla nas, aby każdy, kto przyjdzie do naszego klubu, niezależnie od tego czy kupuje karnet, czy uczęszcza na darmowe zajęcia, poczuł się członkiem naszego zespołu.

Poza działalnością sportową i biznesową, od lat angażujemy się w działalność charytatywną i wspieramy tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy.

Na przełomie grudnia i listopada klub, już drugi rok z rzędu, przeprowadził świąteczną akcję dla Centrum Zdrowia Dziecka, w wyniku której prezenty otrzymało niemal pół tysiąca małych podopiecznych placówki. Wspomniane wyżej wydarzenie, było jednym z wielu charytatywnych przedsięwzięć organizowanych przez Uniq Fight Club.

Klub zaangażowany jest w niesienie pomocy na wielu polach. Najważniejszym z nich jest organizacja wydarzeń, które mają na celu wsparcie konkretnej fundacji lub placówki. Na przełomie czerwca i maja 2019 roku, na terenie klubu i parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Aninie odbył się „Charytatywny Tydzień Sportów Walki – Kickbokserzy Dzieciom”, w czasie którego organizowane były seminaria z gwiazdami sportów walki, a zwieńczeniem był piknik rodzinny, połączony z ligą kickboxingu i zawodami Cross-fit.

W ubiegłym roku, oprócz dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka, klub wspierał także zwierzęta ze schroniska w Jadowie, angażując się w akcję Podaj rękę Łapie. Inną formą pomocy jest organizacja charytatywnych aukcji, którym zawsze przyświeca wspieranie walki najmłodszych wojowników doświadczonych przez los. W ten sposób udało się dołożyć cegiełkę do leczenia Bruna, Maksia i Kornelki oraz opłacić lekcje tańca kenijskim dzieciom ze slumsów Korogocho.

Ten rok trenerzy i działacze Uniqu postanowili również rozpocząć mocnym uderzeniem. Pod hasłem „Sportowa Niedziela”, w każdy ostatni dzień tygodnia o 12.00 prowadzone są darmowe zajęcia sportów walki dla dzieci i rodziców, w których może wziąć udział każdy chętny. Wspomniana inicjatywa stanowi doskonałą opcję na wspólne, aktywne spędzenie niedzielnego popołudnia i coraz więcej rodzin korzysta z tej formy spędzania wolnego czasu.

W styczniu do oferty treningowej klubu dołączyły bezpłatne zajęcia dla seniorów, na które wolny wstęp ma każda osoba w wieku 60+. Nie obowiązują zapisy, potrzebne są tylko chęci i wygodny strój do ćwiczeń. Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie, a wspomniane wyżej zajęcia różnią się od tych, które odbywały się w klubie do tej pory. W programie treningowym duży nacisk został położony na zminimalizowanie skutków przeciążeń układu ruchu, poprawę elastyczności mięśni i ruchomości stawów oraz pomocy w walce z dolegliwościami kręgosłupa, poprzez wzmocnienie poszczególnych partii mięśni. Dodatkowo uprawianie sportu przez osoby w starszym wieku, dodaje siły potrzebnej w codziennych czynnościach i korzystanie wpływa na zdrowie psychiczne.

Na pytania odpowiadał Zespół Uniq Fight Club Warszawa

Czytaj więcej:

Uniq Fight Club – strona

Uniq Fight Club – ciekawa galeria zdjęć

Akademia Bokserska Libiąż — rozmowa

Stal Stalowa Wola Boxing Team — rozmowakategorie: Region, Sport,
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych